Fenomen olmak gerçekten zor mu?

1

Bilgi ve paylaşımların her geçen gün çığ gibi büyüdüğü sanal dünyada, fenomenler ve reklamcı tabiri ile influencer kişiler, milyonlarca insanın hayalini süsleyen ve feyz aldıkları kişiler haline geldi. Peki büyük kitlelere ulaşan bir fenomen olmak gerçekten imkansız mı?

Fenomen olmak gerçekten zor mu?

Sosyal medya ağlarında çok ciddi kitleleri olan elinde tutan, bir başka deyişle ünlü kişilere fenomen veya influencer diyoruz. Bu kişiler, yaptıkları paylaşımlara aldıkları binlerce beğeni, paylaşım ve çeşitli etkileşimlerle markaların da ilgi odağı halinde. Peki bir fenomen olmak için ilk adımlar nasıl atılmalı?

Kendi tarzını oluşturun

Bir fenomen olma yolunda, çok fazla paylaşım yapmanın bir esprisi yok. Ne kadar çok paylaşım yaparsanız yapın, kendinize ait bir tarzınız ve kitleniz yoksa bu paylaşımlar büyük oranda havada kalacaktır. Takipçi kazanma konusunda ise organik ve inorganik olmak üzere iki yol var. İnorganik takipçi almaya güvenmeyin bu doğallıktan uzak bir profile sahip olmanıza sebep olur.

Snapchat bilgisayarlara geliyor!

Organik büyüme ise genelde çok hızlı gelişmiyor. Kendi takipçi kitlenizi oluşturmanız gerekiyor diyebiliriz. Paylaşımları yapacağınız konuyla alakalı kişileri sosyal medyalarda takibe alıp, karşılık olarak takip elde etmeniz çok büyük olasılık. Bu şekilde kitlenizi büyütebilirsiniz ve direkt sizinle alakalı kişiler olacağı için paylaşım etkileşimi de artacaktır.

Alakalı ve ses getiren paylaşımlar yapın

Sosyal medyada etkin ve büyük kitlesi olan bir hesaba sahip olabilmek için, düzenli olarak içeriğinizle alakalı ve ses getirecek paylaşımlarda bulunmak son derece önemli. Sosyal medya hesabınız karmaşık bir içerik yapısına sahip olursa, hedef kitlenizi sizden uzaklaştırabilir. Paylaşım aralıklarını sabit bir düzene sokabilmek de takipçilerinizin bir sonraki paylaşımınızı beklemesini sağlayacaktır.

Paylaş paylaş ve yine paylaş!

Tek bir paylaşım yapıp oturup o mecradan etkileşim ve bir sürü beğeni beklemek çok yanlış bir hamle. Sosyal medya hesaplarını bir zincir haline getirip, farklı mecralardan da paylaşımlarınızı desteklemeniz gerekiyor. Hootsuite gibi bir program ile paylaşımlarınızı rutin bir düzene sokabilirsiniz. Farklı mecralardaki potansiyel kitlenize başka bir yolla ulaşmanız mümkün değil.

Etkileşimden korkmayın!

Paylaşımlarınızın etkileşim şekilleri, beğeni, yorum ve paylaşım olarak sıralanabilir. Paylaşımlarınızı başka insanlar tarafından paylaşılmasını bir şekilde takdir edin. Bu, takipçilerinizin hoşuna gidebilir ve bir alışkanlık haline gelebilir. Yine sosyal medya hesaplarınıza gelen tüm yorum ve mesajlara olabildiğince karşılık verin. Bu da, sizin takipçilerinizi dikkate aldığınızın en büyük işareti olacaktır. 

Gelen yorumlar, takdir edici veya eleştirel formatta olabilir. Her ne türde olursa olsun, yapılan yorumlara kayıtsız kalmayın. Olumsuz yorumlara karşı kullanacağınız sert karşılıklar takipçilerinizin sizden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Yorumlar

  1. Haci bu kadar biliyorsaniz neden uygulamiyorsunuz? Demek ki baska seyler de eksik.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>