Festo yeni robotlarını tanıttı

0

Festo robot

Festo robot tanımı ile bir kez daha ilgi toplamayı başardı. Örümcek ve yarasa robotlar ile Festo robot envanterini güçlendirdi.

Festo robot sektörüne biyomimetiği getiriyor

Festo, robot tasarımlarında bilim ve sanatın doğayı taklit etmesi olarak tanımlanan biyomimetik biliminden faydalanarak robot envanterini genişletiyor. Alman devi otomasyon şirketi, son olarak örümcek ve yarasa robotlarını tanıttı.

Bionic Wheel Bot robotik örümcek, flic-flac örümceğinden (cebrennus rechenbergi ) esinlenerek yapıldı. 15 motorlar donatılan ve bir tablet ile uzaktan kontrol edilebilen örümcek, düz ve engebeli arazilerde kolaylıkla ilerleyebiliyor. Örümcek robotun en önemli özelliği ise yuvarlanabiliyor olması. 6 ayağı ile bir tekerlek şekli alarak, iki ayağı ile kendisini yönlendirebiliyor.

Bir diğer robot Bionic Flying Fox ise meyve yarasası olarak da bilinen uçan tilkiden ilham alındı. Robot sadece 580 gram ağırlığında ve karbon fiber iskeletine sahiptir. Kanatları bağımsız olarak hareket edebiliyor ve 45.000 gözenekli yapısı bulunuyor. Kumaşta küçük çatlakların yayılmasını önleyen bir petek deseni vardır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>