Techinside Google News
Techinside Google News

Fiat Topolino elektrikle canlanıyor

Fiat, en son elektrikli şehir aracı için klasik Topolino ismini canlandırıyor ve sonuç tahmin edileceği gibi sevimli bir araç ortaya çıkıyor
- Advertisement -

Fiat Topolino, Avrupa’da ehliyetsiz kullanılabilen bir elektrikli dört tekerlekli olan Citroën Ami’nin üzerine yeniden konumlandırılmış bir versiyonunda geri döndü.

Fiat Topolino, kapılardan vazgeçen ve bir çadır şeklinde açılır tavanı olan sevimli bir elektrikli gezi aracı. Topolino adı, 1936’da tanıtılan orijinal Fiat 500’den geliyor, ancak yeni Topolino, 1960’ların Fiat Jolly plaj araçlarını daha çok anımsatıyor.

Citroën Ami tabanlı olan Topolino’nun, yaklaşık 75 kilometre menzile ve saatte 45 milin hemen altında bir maksimum hıza sahip olması bekleniyor.

Fiat, en son elektrikli şehir aracı için klasik Topolino ismini canlandırıyor ve sonuç tahmin edileceği gibi sevimli bir araç ortaya çıkıyor. 2020’de üretime giren iki yolcu kapasiteli Citroën Ami’ye dayanan Topolino, orijinal Fiat 500’e 1936-1955 yılları arasında verilen sevimli lakabı (İtalyanca’da “küçük fare” anlamına gelen) geri getiriyor.

Fiat, yeni Topolino’nun sadece bir resmini paylaştı. Resimde araba hoş bir deniz köpüğü yeşili pastel tonunda sergileniyor. Sevimli küçük kabarcığa “araba” demek aslında biraz cömertçe, çünkü Topolino ve Ami kardeşi teknik olarak Avrupa’da dört tekerlekli olarak kabul edilir ve belirli ülkelerde ehliyetsiz kullanılabilir. Topolino’nun ön kısmı, Ami’den farklı olarak daha yumuşak bir görünüme sahip, eski okul tamponunu taklit eden gümüş aksam ve farların etrafında gümüş daire şeklinde detayları bulunur.

Yeni Topolino, ismini orijinal 500’den almasına rağmen, kapıları bir kenara bırakarak önünde bir eğlence parkı sırasında bulabileceğiniz halat engeli gibi bir görüntüyle, turistik sahil kasabalarında popüler olan Jolly’leri anımsatıyor. Topolino, retro tarzda beyaz tekerlekler takmış, gösterge panelinde çizgili bir desene sahip ve bir çadır şeklinde açılır tavana sahip gibi görünüyor.

Fiat, Topolino için herhangi bir özellik belirtmedi, ancak Ami ile aynı güç aktarım sistemini paylaşacağını tahmin ediyoruz. Ami, 5,5 kWh batarya ile ön tekerlekleri hareket ettiren 8 beygirlik elektrikli motora sahip. Ami’nin iddia edilen menzili 47 mil olup, maksimum hızı saatte 28 milin hemen altında. Aynı rakamların Topolino için geçerli olması ve Akdeniz kıyısındaki kasabalarda büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz. Ne yazık ki, Topolino’nun küçük boyutu nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri için uygun değil, bu yüzden muhtemelen sadece Avrupa’ya özgü kalacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir