Techinside Google News
Techinside Google News

Fidye yazılımları artık SMS ile bulaşıyor

F-Secure ‘un yaptığı yeni bir araştırma, fidye yazılımlarının SMS ile de bulaşabildiğini ortaya koydu.
- Advertisement -

virus_fsecureF-Secure tarafından hazırlanan yeni tehdit raporuna göre, artık fidye yazılımları SMS ile de bulaşabiliyor. Kullanıcılara yollanan SMS’lerdeki linklerden fidye yazılımı ve zararlı yazılımlar mobil cihazlara yüklenebiliyor.

Araştırmaya göre 2014 yılında 574 kullanıcıdan 259’u, SmsSend ailesine ait virüslerle muhatap oldu. Android telefonlara bulaşan bu virüs, kullanıcılara premium hizmet kazandığını iddia eden SMS’ler oluşturuyor. İşlemi otomatik olarak yapan virüs kullanıcıları bu yöntemle etkiliyor. Ayrıca, fidye yazılımları arasında, Koler ve Slocker ailesine ait virüsler de hızlı bir yükseliş gösteriyor.

PC kullanıcıları için de durum değişmiyor. Browlock adlı fidye yazılımı virüs ailesi, bilgisayar kullanıcıları için en büyük 10 tehdit arasına girdi. En tehlikeli diğer 10 virüs arasında Conficker/Downadup solucanı, Sality virüsü ve Ramnit virüsünün çeşitli versiyonları da bulunuyor. Bu üç virüsün türevleri, en tehlikeliler listesinin yüzde 55’ini oluşturuyor.

Facebook da hedefte

En tehlikeli virüsler listesinin yeni üyesi ise Kilim ailesine ait. Tarayıcılara yapışan bu virüs Facebook’u hedef alıyor. Virüs, kullanıcı adına yeni mesajlar paylaşıyor, Facebook’taki insanların bilgilerini ve hesaplarını çalıyor. F-Secure verilerine göre bu tehdit, Top 10 listesindeki tehditlerin yüzde 11’ini oluşturuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir