Fikri mülkiyet kaybına dikkat

1

Kaspersky Lab ve B2B International ortaklığıyla 27 ülkeden yaklaşık 4 bin BT yöneticisi arasında yapılan bir ankette üretici firmaların yüzde 21’inin geçtiğimiz yıl içinde güvenlik ihlalleri nedeniyle fikri mülkiyet kaybı yaşadığı görüldü.

Her ne kadar zararlı yazılımlar en sık karşılaşılan veri kaybı nedeni olsa da yazılımların zayıf noktaları, mobil cihaz hırsızlığı, ağa yetkisiz giriş gibi diğer tür siber saldırılar da fikri mülkiyet sızıntılarına neden oldu.

Son derece rekabetçi bir global ekonomide şirketler, çok küçük kar marjlarıyla liderliğe yükselebilir veya iflasa sürüklenebilir. Genellikle bir şirketin en belirleyici avantajı Ar-Ge bilgisi ve kendilerine ait bir yüksek teknoloji çözümüdür. Üreticiler söz konusu olduğunda ise bu avantajlar, şirketlerin ürünlerini rakiplerinden daha verimli bir şekilde üretmesine yardımcı olabilir. Rakiplerden biri, özellikle ilk Ar-Ge maliyetleri olmadan bu bilgileri elde edebilirse, önemli bir avantaja sahip olmuş demektir.

Geçtiğimiz 12 ay içinde yaşadıkları en ciddi veri kaybının ne olduğu sorulduğunda üreticilerin yüzde 23′ünün yanıtı olan “Zararlı yazılımlar” ilk sırayı aldı. Üreticiler ayrıca, veri kaybına yol açan diğer kaynakları da şu sırayla belirttiler: “Yazılımların Zayıf Noktaları” (yüzde 8), “Ağa Yetkisiz Giriş” (yüzde 8), “Mobil Cihazlardan Sızdırılan Bilgiler” (yüzde 5) ve “Hedefli Saldırılar” (yüzde 3).

Peki şirketler için korunma önlemleri nedir?

Kaspersky Lab uygulamaları; kontrol etmek, yazılımların zayıf noktalarını kapatmak ve mobil cihazlar üzerinde kontrol sağlamak için çok sayıda güvenlik teknolojisinin yanı sıra endüstriyel kontrol sistemlerini hedefleyen siber saldırılar hakkında eşsiz bilgiler sağlıyor.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorumlar

  1. Bağımsız ve ulusal lisanslanım böylece bir kere daha önemini ortaya koyuyor. Ayrıca basit ve tefferuattan kurtarılması realitesini de.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>