Fikri olan buraya koşsun! Kuluçka merkezi nedir?

0

Her gün kafamızdan birçok iş fikri geçiyor ve bu iş fikirleriyle birlikte hayallerimize de ulaşmaya çalışıyoruz. Kimileri iş fikirlerini gerçeğe dönüştürüp hayallerine ulaşırken, kimileri de maalesef sadece düşünmekle yetiniyor. Biz de bu videoda aklınıza gelen iş fikrini hayata nasıl geçirirsiniz bunlardan bahsettik. Girişimciler için kuluçka merkezleri ne anlam ifade ediyor?

Hacker’lar Twitter’ı komple ele geçirmiş!

Fikri olan koşsun! Kuluçka merkezleri ne işe yarar?

Hepimizin farklı fikirleri var, bu fikirlerle birlikte hayallerimize ulaşmak istiyoruz. Ama eğer girişimcilik kavramıyla uzaktan yakından alakanız yoksa ve gerçekten fikrinize güveniyorsanız bu süreçte birkaç önemli şeyi de öğrenmeniz gerekiyor. İş fikri nasıl iş modeline dönüştürülür, fikrimiz için ilk aşamada ortaya çıkarmamız gereken prototip yani MVP nedir, kuluçka merkezleri nedir gibi tüm soruların cevabını kısaca vermeye çalıştık.

YouTube video

Öncelikle bir iş fikriniz varsa bu iş fikrini daha rahat algılayabilmek ve detaylandırabilmek adına iş modeli kanvası olarak adlandırdığımız tabloyu doldurmanız ve orada yer alan kavramları netleştirmeniz gerek. Bu tabloyu internette iş modeli canvası veya business model canvas olarak arattığınızda rahatlıkla bulabilirsiniz. Ekstra olarak Canva, Canvanizer, CiziO gibi web sitelerinden rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

İş modelinizi netleştirip, ekibinizi kurduktan sonra yapmanız gereken ilk şey de MVP oluyor. MVP, Minimum Viable Product olarak adlandırılan ve aslında kullanılabilir ilk ürün anlamına da gelen bu kavram ilk protitipimiz olacak. Tabii bu süreçte mentorluk veya maddi, manevi farklı desteklere de ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu noktada da karşımıza kuluçka merkezleri çıkıyor ve bu kuluçka merkezlerine başvurularınızı gerçekleştirerek iş modelinizi gerçek bir işe çevirme sürecini kısaltabilirsiniz. Bu konuları birer başlık halinde daha detaylı bir şekilde anlatmamızı isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

Başvurabileceğiniz bazı kuluçka merkezleri

– itucekirdek.com

– btm.istanbul

– cap.cyberpark.com.tr

– startershub.com

– basaksehir-livinglab.com

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>