Finansal güvenliğiniz var mı?

0

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından, Türkiye dahil dünyanın her yerinden 27 ülkede yapılan ankete göre, finans şirketlerinin sadece yüzde 52‘si ve e-ticaret yapan şirketlerin yüzde 46‘sı finans işlemlerini korumak için gelişmiş önlemler almaları gerektiğine inanıyor. Bu sektörlerde daha da az sayıda şirket müşterilerinin cihazları için koruma sağlıyor.

Finansal işlemlerin korunmasına en az odaklananlar e-ticaret şirketleri; yüzde 16‘sı çevrimiçi dolandırıcılığa karşı özel güvenlik çözümleri kullanmakla ilgilenmediklerini ve sadece yüzde 38’i bu gibi araçlara yatırım yapmak istediklerini söyledi.

Toplamda İnternet üzerinden nakit akışıyla çalışan şirketlerin yüzde 30‘u, her ne kadar güvenlik zincirindeki en zayıf halka olsa ve müşterilerinin para kaybetmesine ve şirketlerin karlılığı ve itibarının azalmasına neden olsa da müşterilerinin cihazlarına koruma sağlamıyor ve sağlamayı da planlamıyor. Şirketlerin yüzde 28‘i müşterilerinin mobil cihazlarına dolandırıcılık önleme yazılımları yüklemeyi düşünmezken, yüzde 30‘u kendi bilgi altyapılarını dolandırıcılığa karşı korumayı da planlamıyor. Ödemeleri korumaya karşılık bu kayıtsızlık, müşterilerden olumsuz geri bildirim almaya neden olabilir: kullanıcıların dörtte üçü finans şirketlerinin tüm cihazlarını korumak için sorumluluk almasını bekliyor ve ankete katılanların yüzde 40‘ı kaybettikleri paranın şirket tarafından tazmin edileceğinden emin.

Bununla birlikte Kaspersky Lab istatistikleri bize, bireysel kullanıcıların finansal verilerini hedefleyen siber tehdit sayısının sürekli arttığını gösteriyor. Örneğin Kaspersky Security Network‘e göre zararlı bankacılık yazılımları kullanılan saldırı sayısı 19 Mayıs-19 Haziran arasındaki bir aylık dönemde, 19 Nisan – 19 Mayıs dönemine göre yüzde 15 artarak 1,4 milyona ulaşmıştır.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>