Finlandiya Evrensel Basit Gelir deneyini bitirdi

0

Evrsensel Basit Gelir kavramı son dönemde dünyanın gündeminde önemli bir tartışma konusunu oluşturuyor. Robot teknolojileri sayesinde işsiz kalacak sayısız insana devletlerin temel bir asgari ücret vermesi gerektiğini savunan görüş sayısız aydından da destek buluyor. ABD hükumetinin bu konuda bir raporu da bulunuyor.

2000 kişiye havadan para

Finlandiya ise olayı düşünsel seviyeden uygulama aşamasına geçirmişti. Geçtiğimiz yıl 2000 kişiye vergisiz ve karşılıksız olarak 690 dolar aylık bağlayan ve deney yapmaya başlayan Finlandiya şimdi deneyi iptal edeceğini duyurdu.

Deneydeki bulgulara göre yaşları 25-58 arasındaki 2000 kişinin hayatındaki stres seviyesinin azaldığı ve daha mutlu yaşamaya başladıkları gözlemlendi. Bu da dünyadaki işleri yapay zekanın yapmaya başladığı ve insanların sadece hayattan keyif almak için yaşamaya başladığı ütopik geleceğin gerçek olabileceğini gösteriyor.

Öte yandan sadece 2000 kişinin değil, milyarlarca insanın hiç çalışmadan yaşamdan keyif almak amacıyla yaşamaya başlamasının önemli problemleri doğuracağının da altı çiziliyor.

Öte yandan Finlandiya hükumeti deneyin daha kompleks bir formatta geliştirilmesi gerektiğine inanıyor ve şimdiye dek seçilen 2000 kişiye 690 dolar ödenmesi temeline dayanan deneyini sonlandırarak yeni deneye geçmek istiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>