Finlandiya’da işçiler greve gidiyor

0

işçiler grev

Finlandiya’da işçiler greve gitme kararı aldı. 50 binden fazla sanayi işçisinin greve gidecek olması Finlandiya’da hayatı durduracak.

Finlandiya’da işçiler grev kararı aldı

Finlandiya’da üç sendika  yaptığı açıklamada, 50 binden 000’den fazla sanayi işçisinin, madencilik, metal ve teknoloji sektörlerinde fabrikaların kapanmasına yol açabilecek ücret anlaşmazlığı nedeniyle Ocak ayında greve gitmeyi planladığını duyurdu.

Finlandiyalı sanayi işverenleri, yüksek ücretlerin rekabet gücünü tehdit ettiğini söylerken, sendikalar mevcut ücret arzının işçilerin yaşam standartlarını kötüleştireceğini söylüyor.

14 Ocak’ta yapılması planlanan 10 günlük grev, Nokia, Kone, Metso Outotec ve Outokumpu’nun yanı sıra İsveçli Sandvik ve SSAB ve İsviçreli ABB gibi Finlandiya’daki 200’den fazla şirketin operasyonlarını etkileyecek. Uzlaştırıcı ofisinden Perşembe günü yapılan açıklamada, sendikaların yeni toplu iş sözleşmesindeki ücret artışlarına çözüm bulmak için 4 Ocak’ta Finlandiya ulusal uzlaştırıcısıyla görüşecekleri belirtildi.

UPM’nin işçilerin şirkete özel toplu iş sözleşmesi taleplerini reddetmesinin ardından, ormancılık şirketi UPM’nin Finlandiya’daki fabrikalarını 1 Ocak’tan itibaren üç hafta süreyle kapatması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>