Fintech 100’de iki Türk şirketi

0

Dünyanın yenilikçi Fintech firmalarını kapsayan 2019 Fintech 100 raporu yayımlandı

KPMG’nin yatırım şirketi H2 Ventures ile birlikte hazırladığı ‘Fintech 100’ listesinin altıncısı yayımlandı. ‘Lider 50’ ve ‘Gelişen 50’ kategorileri için 29 ülkeden şirketlerin seçildiği listeye bu yıl Asya-Pasifik şirketleri damgasını vurdu. Listeye son üç yıldır hakim olan Çin, ilk 10’da üç şirketle yer aldı. ‘Lider 50’ bölümünde Çinli Ant Financial liderliğini bu yıl da korurken, listeye geçen yıl üçüncü sıradan giren Singapur şirketi Grab, bu yıl ikinciliğe yükseldi. Çinli JD Digits üçüncü, Endonezya merkezli GoJek dördüncü, Hindistan’dan Paytm ise beşinci sırada yer aldı. ABD ve İngiltere de ilk 10’a ikişer şirketle girdi.

Türk girişimler umut veriyor

Listenin ‘Gelişen 50’ bölümünde Türkiye’den Papara ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Türk girişimi MenaPay yer aldı. 

Rapora ilişkin bir değerlendirme yapan KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı ve Şirket Ortağı Sinem Cantürk, “Bu yıl Asya-Pasifik merkezli şirketlerin ağırlığı görülüyor. Akıllı para, bu bölgeye odaklanan fintech’lere hızla akıyor. Listede Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da içinde bulunduğu Asya-Pasifik bölgesinden 42, Birleşik Krallık ve Avrupa-Ortadoğu-Afrika’dan 36, Amerika’dan 22 şirket yer aldı. Şirketlerin risk sermayesinden aldığı yatırımlar bu yıl da önemli bir artış gösterdi. Girişimler, risk sermayesinden 2019 yılında 18 milyar doların, toplamda ise 70 milyar doların üzerinde fon topladı. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 36’lık bir artışa denk geliyor. Ayrıca Fintech 100’deki 32 şirket, son 12 ayda en az 100’er milyon dolarlık yatırım aldı. İlk 10 girişimin son 12 ayda aldığı ortalama yatırım ise 1.25 milyar doların üzerinde. Bugün itibariyle Fintech 100 girişimleri dünya genelinde 2,5 milyar insana hizmet veriyor” dedi.

Fintech 100 listesinden öne çıkan notlar şöyle:

  • 2018’de olduğu gibi bu yılki listede, ödemeler alanındaki girişimlerin hakim olduğu görüldü. Bunu varlık yönetimi şirketleri (20), sigorta şirketleri (17) ve kredi şirketleri (15) takip etti.
  • Hindistan bu yıl bir fintech gücü olarak ortaya çıktı. Hindistan ilk 10’da iki, toplamda yedi şirketle listede yer aldı.
  • Listede bu yıl ödemeler ve kredi alanındaki girişimlerin sayısında bir düşüş var. Varlık/Porföy yönetimi, sigorta ve çok hizmetli platformların sayısı ise artışa geçti.
  • Listede 27 ödeme, 19 varlık yönetimi şirketi, 17 sigorta şirketi, 15 kredi şirketi, 9 dijital/neo banka, 13 de “çok amaçlı” girişim (müşterilere çok çeşitli finansal hizmetler sunan platform özellikli fintech girişimleri) bulunuyor.

Liste sıralamasında şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektör, sermaye büyüklükleri, aldıkları yatırım seviyeleri, coğrafi konumları, sektör çeşitlilikleri, istihdam durumu ve ürün, hizmet, iş modeli konusundaki yenilikçi kimliği derecelendiren ‘x’ faktörü göz önünde bulunduruldu.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>