Techinside Google News
Techinside Google News

Fintech finansmanı 2017’den bu yana en düşük seviyeye geriledi!

Finansman açısından fintech sektörü yıla iyi bir başlangıç yapmadı. Gerek yatırım miktarı gerekse yapılan anlaşma sayıları alarm veriyor

ABD New York merkezli analiz firması CB Insights’ın Q1 2024 State of Venture raporuna göre, fintech finansmanı üç aylık dönemde bir önceki çeyreğe göre %16 oranında azaldı. Ancak rapora göre, çift haneli düşüşten daha da rahatsız edici olan şey ise üç aylık dönemde fintech girişimleri tarafından küresel olarak toplanan 7,3 milyar doların, sektörün 2017 başından bu yana gördüğü en düşük seviyeye işaret etmesi oldu.

CB Insights’ın raporunda Flexport’un 260 milyon dolarlık hisse senedine dönüştürülebilir tahvilini bir fintech anlaşması olarak saymasının nedeni, şirketin “ticaret finansmanı ve kargo sigortası sunması”. Bazıları Flexport’un gerçek bir fintech şirketi olmadığını, çünkü birçok şirket ürünü gibi aslında bir tür finans, ödeme veya sigorta sunduğunu iddia edebilir. Bu tur bu sayıdan çıkarıldığında, finansman 7 milyar dolara düşüyor.

- Advertisement -

CB Insights sözcüsüne göre, geçen çeyrekte öz sermaye anlaşmalarında %15’lik bir artış oldu; bu da “yatırımcıların fintech çözümlerine, özellikle de ödeme teknolojilerine ilgi göstermeye devam ettiği anlamına geliyor”. Ancak, ortalama anlaşma büyüklüğü geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla daha küçüktü. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ilk çeyrekte daha büyük anlaşmalar, daha geniş yapay zekâ çözümleri üzerinde çalışan şirketlere gitti.

Üç aylık dönemde, fintech girişimlerine 904 yatırım yapıldı. Monzo’nun 430 milyon dolarlık finansmanı, çeyreğin en büyük fintech yatırımı oldu. Bilt Rewards’ın 200 milyon dolarlık C Serisi ise üçüncü sırada yer aldı. ABD merkezli şirketler, bu çeyrekte 393 anlaşma ile toplamda 3,3 milyar dolar toplayarak en büyük sermaye alıcıları oldu. Avrupa da çok geride kalmadı ve buradaki girişimler aynı dönemde 203 anlaşmayla 2,2 milyar dolar topladı. Avrupa’daki anlaşma sayısının ABD’ye kıyasla az olmasının sebebi bu bölgede genel olarak daha büyük yatırım turları ve daha az sayıda anlaşma yapıldığına işaret ediyor.

Aynı rapora göre geçtiğimiz yıl yani, 2023’ün ilk çeyreğinde 1.271 fintech girişimine 16 milyar dolar fon aktarıldı. Yani bu yılki fonlama toplamı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %54,3 azalmış durumdaı. Daha da belirgin bir şekilde, 2022’nin ilk çeyreğinde 2.026 fintech girişimine 32,9 milyar dolar aktarılmıştı. Toplanan dolar ve anlaşma sayısı, 786 fintech girişiminin 8,7 milyar dolar topladığı 2023’ün dördüncü çeyreğine kıyasla da düşüş gösterdi. Ayrıca 2024’ün ilk ilk üç ayında sadece altı yeni fintech unicorn’u ortaya çıktı.

Genel olarak, girişim finansmanı ise bir önceki çeyreğe göre %11 artarak 58,4 milyar $’a yükselirken, anlaşmalar %7 düşüşle 6.238’e gerileyerek üst üste sekizinci çeyrekte de düştü.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir