Techinside Google News
Techinside Google News

Fintech girişimlerinin büyümesi için derine inmesi şart!

Fintech son beş yılda patlama yaşadı. CB Insights'ın verilerine göre, kategorideki start-up'lar 2019'dan 2023'e kadar 350 milyon dolardan fazla risk sermayesi fonu topladı.

Fintech genelindeki tüm bu büyümeye rağmen Ramp’ın kurucu ortağı ve CEO’su Eric Glyman, sektörün ve kendisi gibi şirketlerin sadece yüzeyde kaldığını düşünüyor.

Glyman kısa süre önce unicorn kurumsal kart ve harcama girişiminin şu ana kadarki büyümesine rağmen potansiyel pazar payının yalnızca %1’ine ulaştığını söyledi.

- Advertisement -

Fintech kategorisinin son birkaç yılda hızlı büyümesine rağmen Glyman, heyecan döngüsünden önce ilk fintech girişimini kurmaya başladı. Glyman ve şu anki kurucu ortağı Karim Atiyeh, 2014 yılında ilk fintech startup’ı Paribus’u kurdu.

Startup, kullanıcılarının yakın zamanda satın aldıkları bir ürünün indirime girmesi durumunda fiyat değişikliği almak üzere mağazalara gönderecekleri e-postalar oluşturmak için yapay zekayı kullandı. Şirket, Capital One tarafından satın alınmadan önce yalnızca 2 milyon dolar topladı.

Fintech’ler için zaman değişti ve Glyman, son on yılda pazarın değişmesi nedeniyle bir fintech girişimi kurmanın ve fon toplamanın nasıl bir şey olduğundan bahsetti.

Glyman ayrıca yapay zeka teknolojisindeki değişikliklerden de bahsetti. Ekip Paribus’u oluştururken, e-postaları oluşturmak için kullanılan üretken yapay zeka teknolojisi hâlâ nispeten gelişmemiş durumdaydı ve şirketin geri kalan yapay zeka teknolojisi çok basit dil modelleri üzerine inşa edilmişti. Ramp için AI teknoloji yığını çok farklı görünüyor.

Payten Türkiye, fintek ve e-para kuruluşlarının tüm ihtiyaçlarını kapsayan “Payten Fintech Suite” çözümünü duyurdu. Adeta geleceğin “Süper App”i denilebilecek bu çözüm ile fintekleşmek isteyen bankalar ve mevcut hizmet portföyünü geliştirmek isteyen hâlihazırdaki fintek sağlayıcılarına tüm ihtiyaçların bir arada olduğu uçtan uca güvenli ve çok kanallı bir fintek ekosistemi sunuluyor.

Glyman, “Gerçekten çok derin olduğunu söyleyebilirim. Sanırım on yıl önce bunu hiper hedefli kullanım durumlarında kullanırdınız. Bugün Ramp’in yapay zekadan herhangi bir şekilde etkilenmeyen bir kısmının olduğunu düşünmüyorum ve hızlanmaya devam edeceğini düşünüyorum.” dedi.

Glyman ayrıca Ramp’ın ölçeklendirme hakkında nasıl düşündüğünden ve şirketin yeni kategorilere genişlemeye nasıl yaklaştığından bahsetti. CEO, şirketin müşterilerinin gider iş akışlarında hala var olan çatlakları, boşlukları ve ortaya çıkmaya devam eden yenilerini doldurmaya çalıştığını söyledi. Şirketin önünde hala uzun bir yol var.

Glyman, “Eğer bunu doğru yaparsak, işin bir amaca yönelik olacağını, asla sıkıcı, monoton olmayacağını; ancak yüksek kaldıraç ve yaratıcı şeylere odaklanacak şekilde stratejik, anlayışlı ve eyleme dönüştürülebilir olacağını düşünüyor ve umuyoruz” dedi. 

Ramp 2019 yılında kuruldu ve merkezi New York’ta. Girişim, risk sermayedarlarından 1,7 milyar dolardan fazla para topladı ve en son Ağustos 2023’te 5,8 milyar dolar değerindeydi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir