Fintech sahasında gizli bir forvet: Twitch

0

Finansal teknolojilerin ana akım tarafından kabul edilmesinde, fintech dünyasının video oyunları dünyasıyla dirsek temasında bulunmasının payı hiç de az değil. Şöyle bir düşünün, çoğu ödeme teknolojisine ilk ivmeyi video oyuncuları kazandırdı demek mümkün. Oyun ve eğlence hizmetleri almak için daha kolay yollar, daha avantajlı çözümler arayan oyuncular pek çok servisi hayata geçiren talebi oluşturdu.

Dün PayPal, GameSultan, bugün PaybyMe, BigKazan gibi arka planı tamamen finansal teknolojilerle inşa edilen ödeme sistemleri ve sadakat programları, kendi ekosistemlerini oluşturdu. Şimdi ise yayın kanalları, bu pastanın aslan payını alabilmek için kendi içlerinde birer fintech girişimi gibi hareket etmeye, bu alanda inovasyonlar yapmaya başladı. Bunun son örneğini Twitch’te görüyoruz.

Twitch’te iki kitle bulunuyor; yayıncılar ve izleyiciler. Bir oyun oynarken bunu Twitch üzerinden canlı olarak yayınlayanlar ve o yayınları izleyenler… Video oyunları kültüründen uzak olanlar için fazlaca basit ve anlamsız gelebilir; ancak Twitch bugün en büyük video paylaşım platformlarından biri olmuş durumda. Çoğu e-Spor karşılaşması bu platform üzerinden yayınlanıyor. Bu işe talep öyle büyük ki, irili ufaklı rakipler bile ortaya çıktı.

Peki, fintech bunun neresinde?

İzleyiciler, sevdikleri yayıncılara bağışta bulunmak için Twitch’in kendi para birimi Bits satın alarak diledikleri miktarda bağış yapabiliyor. En düşük paket olan 100 Bits, 1,40 dolara satılıyor. Yayıncıların bu işi profesyonel bir mesleğe dönüştürmesine de önayak olan bu sistem sayesinde izleyiciler, kendilerine hoşça vakit geçiren insanlara maddi destek sağlayabiliyor.

Üstelik Twitch, bu desteği şimdi çok daha kolay hale getirdi. İzleyiciler artık favori yayıncılarına “Cheer” yazarak bile destek sağlayabilecek. Sahip olunan Bits miktarına göre, tıpkı SMS döneminde olduğu gibi canlı yayın esnasında yorum kısmına, örneğin ‘cheer100’ yazarak, 100 Bits’in yayıncıya bağışlanması mümkün olacak.

twitch cheer

Elbette yayıncı bu paranın tümüne sahip olmayacak. Neticede Twitch platformunun da bir şekilde ayakta kalması gerekiyor. Yapılan her Bits bağışı, Twitch ve yayıncı arasında bölüşülecek. Böylelikle izleyiciler hem sevdikleri yayıncıya, hem de bir parçası oldukları topluluğa maddi destek sağlamış olacaklar.

Bir zamanlar BBG oylamaları için telefonu alıp, favori karakterin kodunu belirli bir numaraya SMS atmak gerekirdi. Şimdi ise canlı yayınları maddi açıdan desteklemek, tek kelimelik bir yorum yazmak kadar kolaylaştı. Bakalım fintech dünyasında inovasyon, bir sonraki adımda bizi nereye taşıyacak?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>