Techinside Google News
Techinside Google News

Fintek alıcılarını etkileme yöntemleri

Batı Avrupa'dan bankalar ve fintek firmaları teknoloji yatırımı yaparken nasıl firma seçtiklerini açıkladı.
- Advertisement -

Londra merkezli PR firması CCGroup, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya’dan bankaların ve finansal teknoloji firmalarının üst düzey yöneticileriyle anket yaparak bunların yatırım stratejileri hakkında bir analiz yayınladı.

Fintek alıcıları yatırım yapacakları firmayı internetten seçiyor.

Bu rapora göre, Avrupa’daki finansal kurumların %70’i önümüzdeki 18 ayda finansal teknoloji yatırımlarının artmasını bekliyor.

Talebin ve yatırımın artması, bankalara ve finans kurumlarına finansal teknoloji satmak isteyenler açısından iyi bir haber. Öte yandan alıcıların, neye yatırım yapacakları konusunda daha belirgin kararlarının olması kötü bir haber sayılabilir.

Fintek yatırımlarının %25’i sigorta sektörüne

Sigorta (%25), kredilendirme (%22), online bankacılık (%21), yapay zeka ile makine öğrenmesi (%20) ve ödeme sistemleri (%19) en çok teknoloji yatırımı yapılan ilk beş sektör.

En az yatırım alan sektörler ise borsa, UX, açık bankacılık, kara para aklamanın önlenmesi ve borç verme hizmetleri.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından hazırlanan “Türkiye Fintek Rehberi” yayımlandı

Alıcılar için vitrin daha önemli

Teknoloji yatırımları 2020’ye kıyasla üç katı artış gösterdi. Bu yüzden alıcılar gelirlerini ve karlarını artıracak (%34), üçüncü parti hizmetleri daha kolay entegre edecek (%33) ve bunun zıttı olarak üçüncü parti hizmetlere kendi sistemlerini daha kolay entegre edecek (%31) çözümler talep ediyor.

Alıcıların %45’i tedarikçiyi doğrudan görüşme yaparak değil, sektördeki konumuna bakarak seçiyor. Analize göre alıcılar kısa liste oluştururken, teknoloji firması hakkındaki haberlere, analizlere, reklamlara ve raporlara bakıyor. Alıcıları etkilemek için en etkili kanallar sosyal medya, arama motoru sonuçları, etkinlikler ve içerik olarak endüstri analizlerinde ve haber makalelerinde yer almak. Tüm bu mecralarda varlığını kanıtlayan bir teknoloji firmasının yine de alıcı bulmaması ihtimali var.

Alıcılar, çalışacakları teknoloji firmasının sektörde ivme kazanmış olmasını dikkate alıyorlar ve performansının endüstri analizlerinde görünür olmasını önemsiyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir