FIT Solutions, e-Dönüşüm ile 1.5 milyon A4 tasarrufu

0

fitTürkiye’nin e-Dönüşüm lideri FIT Solutions’ın hizmet verdiği Borusan Holding, e-Defter ve e-Fatura çözümlerini kullanarak milyonlarca sayfa kağıttan tasarruf ediyor. FIT Solutions CEO’su Koray Gültekin Bahar, “Borusan Holding dahilinde FIT Solutions’ın e-Defter ve e-Fatura çözümleri kullanıldı. Toplam 7800 çalışanı olan Borusan Holding ile yaptığımız e-Defter ve e-Fatura projeleri sonucunda bu 1,5 milyonluk A4 kağıt israfı artık ortadan kaldırıldı” diyor.

e-Defter ve e-Fatura hizmetleri

e-Defter uygulaması defterlerin kağıt halinde basılması ve saklanması gibi zahmetli ve maliyetli işlemleri, elektronik ortamda kolayca ve çok daha düşük maliyetle yapma imkanı sunuyor. Ortalama ayda 10.000 sayfa defter tutan bir firmanın 5.000 TL civarında olan tasdik maliyeti, e-Defter’e geçildiğinde, yaklaşık yüzde 60 oranında düşüyor; kırtasiye masrafı sıfırlanıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, küçük ve orta ölçekli bir firmanın e-Defter kullanmaya başladığında ayda 8.000 TL civarında tasarruf edeceğini öngörüyor.

e-Fatura kullanan şirketler matbaa baskı, arşivleme, sevk etme ve noter tasdiki gibi süreçleri yaşamadıkları için ciddi maliyet avantajları elde edebiliyorlar. Bir tek basılı faturanın maliyeti ile 300 e-Fatura kesilebildiğini daha önce belirtmiştim. e-Fatura ile yalnızca faturanın kağıt, mürekkep, yazıcı çıktısı gibi masraflarından değil, ayrıca kurye ile gönderme, faturaya itiraz edildiğinde oluşacak ek masraflardan da şirketler kurtulabiliyor. Ayrıca operasyonel süreç çok kısaldığı için çalışanlar üzerindeki iş yükü de azalıyor ve daha önemli işlere odaklanabiliyorlar. Genel olarak tüm şirketin daha etkin çalışması sağlanıyor.

Finansal ve ekolojik etkileri

FIT Solutions’ın sunduğu bu hizmetler sonucunda aynı zamanda ağaçların korunmasına da dolaylı olarak katkıda bulunuluyor. Koray Gültekin Bahar, “10 bin sayfanın 1 ağaç ettiğini düşünürsek, Borusan Holding’le yaptığımız işbirliği kapsamında her yıl yaklaşık 140 – 150 ağacı kurtarıyoruz” diyor.

Projenin aynı zamanda finansal getirileri de var. Yalnızca tasarruf edilen kağıt malzeme fiyatı 30 bin TL’yi geçiyor. Defter tutmak ve fatura düzenlemek için gerekli olan diğer kırtasiye malzemeleri, faturaların gönderimi, noter tasdikleri ve bunları hazırlayan personelin iş gücü kaybı hesaplandığında tasarruf edilen rakam çığ gibi büyüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>