Ford CATL’dan ucuz pil tedarik edecek

0

Ford CATL

Ford Motor yaptığı açıklamada, CATL ile daha geniş bir ittifak ve bir dizi ayrı anlaşma üzerinde çalıştığı için Kuzey Amerika elektrikli kamyonetleri ve SUV’leri için Çin pil şampiyonu CATL’den daha düşük maliyetli lityum demir piller ithal edeceğini söyledi.

Ford Başkan Yardımcısı Lisa Drake, otomobil üreticisinin 2026’dan itibaren Kuzey Amerika’daki 40 GWh’lik yeni bir fabrikadan lityum-demir veya LFP pilleri temin etmeyi planladığını söyledi. Drake, bu fabrikanın CATL tarafından yapılıp yapılmayacağını belirmedi.

Ford’un en çok satan Kuzey Amerika elektrikli araçlarında lityum-demir pilleri kullanma kararı, lityum demirin daha düşük maliyetinin aralıktaki takasa değer olduğunun en son işareti. Tesla, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan bazı düşük fiyatlı Model 3 sedanlarda LFP piller sunuyor. Elektrikli kamyon ve kamyonet üreticisi Rivian da LFP pilleri kullanmayı planladığını söyledi.

Drake, Ford’un Kuzey Amerika’dan daha fazla pil ve pil malzemesi temin etmek istediğini söyledi ancak “Tüm bunların yerelleştirilebileceğine %100 güvenimiz olduğunu söyleyemem zor” uyarısında bulundu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>