Ford elektrikli araçlara yatırım yapıyor

0

Ford elektrikli

Ford elektrikli araçlara yatırım yapma planını daha da geniş kapsamlı hale getirdi. Yeni planlama ile Ford elektrikli araçlara 2022 yılına kadar 11 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Ford elektrikli araç çalışmaları

Birçok ülkede 2030-2040’lı yıllarda benzinli ve dizel araçların yasaklanması hedefleniyor. Araç üreticileri, bu yasak karşısında ayakta kalabilmek için elektrikli araç çalışmalarını daha da hızlandırıyor. Bu şirketlerin son örneği ise Ford oldu. Ford bu alandaki yatırımını 2022 yılına kadar 11 milyar dolara çıkardı. Detroit otomobil fuarında, Ford Başkanı Bill Ford, şirketin aynı yıl tüketicilere en az 40 hibrid ve elektrikli araç sunmayı hedeflediğini duyurdu.

Tasarlanacak 40 modelden 16 tanesinin elektrikli, geri kalanının ise hibrid olacağı belirtiliyor. Ford başlangıçta, elektrikli taşıtlar (EV) ve tamamen fosil yakıtlara bağımlı olmayan çevre dostu modeller geliştirmede yaklaşık 4.5 milyar dolar harcayacağını duyurmuştu. Bu yatırımın elektrikli araç mimarilerinin geliştirilmesini içermesi gerektiğini belirtmişti.

Yapılan bu açıklama ile Ford, elektrikli araç piyasasında önde gelen şirketlerden biri olacağını şimdiden gösterdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>