Ford, elektrikli otomobile 4,5 milyar dolar yatıracak

0

ABD’li otomobil üreticisi Ford, elektrikli otomobildeki rekabeti yakalamak için kritik bir karar aldı.

Meksika’da 1,6 milyar dolara yeni bir fabrika kurmak üzere olan Ford, bu fabrika yatırımından vazgeçtiğini ve onun yerine önümüzdeki 5 sene içinde, 13 yeni elektrikli otomobil modeli üretmek için 4,5 milyar dolarlık yeni bir yatırım planı hazırladığını açıkladı.

Meksikalılar yerine ABD vatandaşları iş sahibi olacak

Buna göre Ford, önümüzdeki günlerde Michigan’da mevcut üretim tesisine 700 milyon dolarlık ekleme yaparak tesisin kapasitesini elektrikli otomobilleri üretecek şekilde geliştirecek. Yeni yatırımla beraber tesiste 700 kişilik yeni iş pozisyonu da doğacak.

Ford’un bu yeni hamlesi, Trump’ın ABD otomotiv ednüstrisini ABD yerine Meksika’ya yatırım yapmakla suçlamasının ardından geldi. Ford böylece Trump’ın “yatırımlarınızı ülkeye geri getirin,” çağrısına da uymuş oldu.

Trump başkanlık seçim sürecinde özellikle Ford’u hedef alarak, Meksika’da kurulacak milyar dolarlık fabrikaları eleştirmişti.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>