Ford eski otomobilleri akıllandırıyor

0

Akıllı otomobiller hızla hayatımıza girerken, eski modellerin ne olacağı sorusu da giderek yoğunlaşıyordu. Dünya yollarında yüzlerce milyon “akılsız” otomobil her gün seyahat ederken, mevcut akıllı otomobil teknolojilere sahip araçların, bu otomobillerin yerini tamamen almasının 25 yıldan uzun süreceği tahmin ediliyordu.

Ancak Ford konuya el attı ve Smart Link isimli yeni bir cihaz geliştirdi. Mevcut eski nesil otomobillerde standart olarak kullanılan OBD (on-board diagnostics) II portuna takılan cihaz, aracın tüm verilerini anlık olarak okuyup şoför ile iletişim kuruyor ve komutlar alarak gerekli noktalara müdahale de edebiliyor.

2010 sonrasında üretilmiş Ford otomobilleri için

Böylece eski otomobillerin yeni “akıllı otomobiller çağında” ne olacağı sorusuna da cevap verilmiş oluyor. Eski otomobil sahipleri de buna benzer eklentilerle otomobilleri için mobil uygulamaları kullanabileceler, akıllı şehir sistemleriyle otomobillerini konuşturabilecekler, araçlarını uzaktan çalıştırıp kapatmak, yakıt durumunu takip etmek, erken tamirat uyarıları almak gibi fırsatları kullanabilecekler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>