Techinside Google News
Techinside Google News

Ford – Tesla şarj istasyonu anlaşması hisseleri uçurdu

Ford araçların Tesla'nın şarj istasyonlarını kullanmaya başlayacağını belirten anlaşmanın imzalanmasının ardından iki firmanın da hisselerinde büyük artış görülüyor.
- Advertisement -

Ford Motor Co’nun (F.N) hisseleri, elektrikli araç sahiplerinin rakip Tesla’nın şarj istasyonlarına erişimine izin veren bir anlaşmanın duyurulmasının ardından, 26 Mayıs Cuma günü %7’den fazla artış gösterdi.

Ford CEO’su Jim Farley, yaptığı açıklamada, Tesla’nın Superchargers’larının Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli araç şarjı için bir standart haline gelebileceğini belirtti. Ancak, “Adaptörler ve yazılım sayesinde, şu anda hangi standartın seçileceği konusunda gerçekten bir karar vermemize gerek yok, ancak benim düşünceme göre bu piyasada kendiliğinden ortaya çıkacak.” şeklinde ekledi.

Bu anlaşma, elektrikli araç sahiplerine daha geniş bir şarj ağına erişim sağlama ve elektrikli araçların yaygınlaşmasına katkıda bulunma potansiyeline sahip. Ford’un Tesla’nın şarj istasyonlarına erişim izni vermesi, elektrikli araç şarj altyapısının standartları ve işbirlikleri konusunda tartışmalara yol açabilir.

Ford Motor Co’nun hisseleri, öğleden sonra yapılan işlemlerde %7,6 artarak 12,25 dolara yükseldi, Tesla’nın hisseleri ise %7,5 artarak 197,95 dolara çıktı.

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, Ford ve Tesla arasında yapılan anlaşmayı övdü, ancak Biden yönetiminin elektrikli araç şarj standardını belirlemeyeceğini söyledi. “Tesla olağanüstü bir ağ inşa etti… Onların bu çabalarda yer alması harika bir haber.” dedi.

Şarj istasyonlarına erişim, elektrikli araçların daha geniş kabulünün şu ana kadar karşılaştığı temel engellerden biri olarak değerlendiriliyor, analistler bu konuda belirtti.

Farley, General Motors Co (GM.N) ve diğer otomobil üreticilerinin, Tesla’nın NACS şarj cihazları ile Combined Charging System (CCS) arasında seçim yapmak için “büyük bir seçenekleri olacağını” belirtti.

GM, açık şarj ağları ve standartların sektör genelinde EV benimsenmesini sağlamanın en iyi yol olduğunu belirtti ve diğer otomobil üreticileriyle birlikte CCS’de açık bir bağlayıcı standardı geliştirmek için çalıştıklarını söyledi. Bu, hızlı şarj için şu anda mevcut olan “gerçekten evrensel bir çözüm” olarak tanımlanmakta.

RBC Capital Markets analistlerine göre, “Bu adımın sonunda Kuzey Amerika’da BEV (Batarya Elektrikli Araç) penetrasyonunu artıracağına ve artan bir gelgitin tüm tekneleri yükselteceği mantığıyla Tesla satışlarını artıracağına inanıyoruz.” dedi.

2012 yılından bu yana, Tesla kendi yüksek hızlı araç şarj cihazı olan Supercharger’ı geliştirmiş ve kullanıma sunmuştur. Supercharger, sadece 15 dakikada 322 mil (518 km) menzil ekleme özelliğine sahip. Farley, Ford’un yaklaşık 10.000 hızlı şarj cihazına sahip olduğunu ve Tesla ile yapılan anlaşmanın bu sayıyı ikiye katlayacağını söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir