Techinside Google News
Techinside Google News

Ford ve Tesla elektrikli araç şarj ortaklığı sektöre yayılıyor

Ford ve Tesla tarafından geçen ay duyurulan anlaşma, 2024 yılından itibaren Ford araç sürücülerine Tesla Supercharger kullanımını açacak
- Advertisement -

Ford Motor Co’nun müşterilerin Tesla’nın elektrikli araç şarj ağından yararlanmasına izin verme kararı, sektörde dalgalar yaratmış ve ABD’nin ulusal bir şarj standardı ile birlikte mücadele eden şarj başlangıçlarının kaderi hakkında sorular ortaya çıkarmıştı.

Geçen ay duyurulan anlaşma, 2024 yılından itibaren Kuzey Amerika’daki Ford araç sürücülerine 12.000’den fazla Tesla Supercharger’ın kullanımını açacak.

Sanayi yöneticileri, yatırımcılar, bankacılar ve danışmanlara göre, bu işbirliği diğer şirketlere ve ABD Başkanı Joe Biden yönetimine uyum sağlama veya oyunlarını geliştirmek için daha fazla harcama yapma baskısı getiriyor.

SS&C ALPS Advisors’ın baş ETF stratejisti Paul Baiocchi, “Tesla’nın alandaki öncülüğü ve Ford’un katılımı… diğer teknolojilere yatırım yapmış olan şirketlerin yönelmesini gerektirecek, bu da pahalı bir öneri olacak” dedi.

SS&C, ChargePoint Holdings Inc , EVgo Inc ve Blink Charging Co gibi şarj şirketlerine yatırım yaptı.

Ford anlaşması, Tesla’nın daha yaygın ve güvenilir Kuzey Amerika Şarj Standardı’nı destekledi ve rakip Birleşik Şarj Sistemi’ni sunan daha küçük oyuncuların değerini azalttı. Tesla CEO’su Elon Musk, ABD’deki elektrikli araçların ikinci en büyük satıcısı olan Ford ile yapılacak anlaşmanın, Tesla’nın teknolojisini Kuzey Amerika standardı haline getirmesine yardımcı olacağını umuyor.

Şimdi bu oyuncular, müşteri hizmetlerinde geride kalan ve böyle bir taahhüde yetecek miktarda fonu olmayan bir dönemde ağlarını Tesla’nın ağıyla uyumlu hale getirmek için baskı altında.

Biden yönetimi, yorum taleplerine yanıt vermedi, ancak Ulaştırma Sekreteri Pete Buttigieg, Ford-Tesla anlaşmasından sonra yaptığı açıklamada yönetimin “hangi standartın önde gelmesi gerektiğinde kazananları ve kaybedenleri seçmeyeceğini” belirtti. Endüstrinin nihayetinde tek bir sisteme odaklanacağını, ancak adaptörlerin çapraz kullanımı mümkün kılacağını ekledi.

CCS’yi teşvik etmek için ABD hükümeti daha önce Biden’ın 2030 yılına kadar tüm yeni ABD araç satışlarının %50’sini EV’lere dönüştürme planının bir parçası olarak federal fonlardan 7,5 milyar dolar ayırdı.

EV’lerin önünde zayıf bir CCS şarj altyapısı bulunması, birçok kişinin verimsiz veya bazen çalışmayan bir şekilde şikayet ettiği ve potansiyel alıcıların yolda şarj yapacak yer olmadan mahsur kalmaktan korktuğu bir engel olmaktadır.

Ancak bir şarj ağı kurmak ve sürdürmek sermaye yoğun bir iştir ve geçen yıl ABD’deki yeni araç satışlarının sadece %6’sını temsil eden EV’lerde şarjla para kazanmak zordur, endüstri yetkilileri belirtti. Çoğu otomobil üreticisi kendi şarj ağlarını oluşturmadı.

Ford mu Tesla mı?

Bu mali baskı, daha fazla şirket Tesla’yı sektörün şarj standardı olarak benimsediğinde yalnızca artabilir. Bu da Shell’in bu yılın başlarında Volta’yı 169 milyon dolar karşılığında satın alması veya BP’nin 2021’in sonlarında AMPLY Power’ı satın alması gibi daha fazla anlaşmayı tetikleyebilir.

Lazard bankacısı Mohit Kohli, “Zaten alanda birleşmeler gerçekleşiyordu ve şimdi bu sadece hızlanacak” dedi.

Biden yönetimi şu ana kadar Volkswagen AG, General Motors Co ve BMW gibi otomobil üreticilerinin tercih ettiği CCS bağlayıcısını destekledi. Tesla, oradaki düzenleyicilerin baskısıyla bu standardı Avrupa’da benimsedi ve ABD ağından CCS kullanan araçlara potansiyel olarak sübvansiyonlardan yararlanma fırsatı sağlamak için kademeli olarak bir bölümünü açıyor.

Ancak sektör yetkililerine göre, diğer şarj şirketlerinin yazılım hataları veya bozuk şarj donanımlarıyla ilgili şikayetler, yalnızca Tesla’nın standardına daha fazla erişim kapısı açıyor.

Yeni anlaşma kapsamında Ford, müşterilere Tesla adaptörleri dağıtacak ve 2025 yılından itibaren gelecekteki elektrikli araçlarını NACS ile donatacak. Bu adaptörlerin diğer otomobil üreticilerinin müşterilerine sunulup sunulmayacağı belirsiz.

Bazı şirketler zaten Tesla’nın teknolojisini benimsemek için planlar yapıyor, ancak ulusal bir standart olmaması daha fazla sorun çıkarabilir, endüstri yetkilileri belirtiyor.

Consumer Reports’un üst düzey politika analisti Chris Harto, “Şu anda muhtemelen önümüzdeki dönemde iki ayrı şarj standardının birlikte var olmasına hapsolduk” diyor.

FreeWire CEO’su Arcady Sosinov, şirketin hızlı şarj cihazlarında NACS bağlayıcılarını 2024 yılı ortasından itibaren sunmayı planladıklarını belirtirken, Aptera Motors CEO’su Chris Anthony, eğer Tesla ağı hakim standard haline gelirse, ABD hükümetinin bu standarda yatırım yapması gerektiğini söylüyor.

Sosinov, “Bu duyuru nedeniyle… on yıl veya daha uzun bir süre boyunca standartlar savaşı devam edecek” diyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir