Ford’un robotları kahve de yapabiliyor

0

ABD’li otomobil üreticisi Ford, fabrikalarında ağır işleri yapması için tasarladığı yeni robotunu tanıttı. Fabrikada işçilerle birlikte çalışacak olan ve motor parçaları, kaporta parçaları gibi ağır yükleri kaldırarak aracın montajına yardımcı olacak yeni robot Alman robot üreticisi KUKA Roboter GmbH ile ortak olarak üretilmiş.

Son derece hassas sensörlere sahip olan yeni robot böylece çevresinde çalışan işçilere ve etrafındaki nesnelere karşı da duyarlı ve ani hareketlerde insanlara veya nesnelere çarpma riski bulunmuyor. Bu da fabrikalarda robotlarla beraber çalışan işçilerin sık karşılaştıkları çarpışma ve yaralanma risklerini en aza indiriyor.

Ford yeni robotların hassasiyetlerini göstermek için onlara basın önünde kahve de yaptırdı. Programlanmaları halinde kahve yapabilecekleri veya başka hassas işleri de yerine getirebilecekleri vurgulanan robotların varlığı, yakında restoran, kafe gibi işletmelerde detaylı ve ince işlerde hizmet verirken görülmeleri sürpriz olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>