Forrester IoT alanındaki 2022 büyüme tahminini açıkladı

0

Forrester IoT

Forrester Research, devam eden küresel çip sıkıntısının 2022’de IoT büyümesini yüzde 10-15 oranında sınırlayacağını tahmin ediyor.

Tüm teknoloji üreticilerini rahatsız eden çip sıkıntısı, ticari çatışmalar ve hatta yarı iletken üretiminde lider ülke olan Tayvan’daki kuraklık gibi çeşitli faktörlerin sonucu ortaya çıktı. Ancak en büyük etken COVID-19 oldu. COVID-19, birçok yarı iletken üretim tesisinin kapanmasına neden oldu. Bu arada, artan uzaktan çalışma ve ev ortamlarını iyileştirme arayışında olan insanların sonucu olarak teknolojik donanıma olan talep devam etti ve hatta arttı.

Forrester, çip sıkıntısının 2023 ortasına kadar tamamen çözülmeyeceğini tahmin ediyor. Şirketin analistleri, IoT cihazlarının “genel olarak gelişmiş sensör, mikro denetleyici ve CPU’lar ve GPU’lar gibi gelişmiş çiplerden önemli ölçüde daha fazla kullanılabilirlik sorunu olan iletişim teknolojileri kullandıkları için özellikle savunmasız olduğunu söylüyor.

Ancak, Forrester’ın tahminlerinde IoT için her şey kasvetli değil. IoT, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için gereken verimlilik iyileştirmelerini sağlamada kilit bir rol oynayacak. Forrest, IoT ve uç bilgi işlem tarafından desteklenen sürdürülebilirlikle ilgili hizmetlere olan talebin enerji verimliliği ve kaynak yönetimi için artacağını tahmin ediyor. 2022’de IoT için yüksek talep gören kullanım örneklerinin çevresel izleme, kaynak yönetimi ve tedarik zinciri süreçlerini içermesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>