Techinside Google News
Techinside Google News

Foursquare B2B’ye koşuyor

- Advertisement -

foursquare_hero

Foursquare’in çok hazin bir öyküsü var. Foursquare aslında birkaç yıl önce çok popüler bir uygulamaydı. Kullanıcıların gezdikleri, gördükleri, bulundukları yerleri işaretleyerek “check-in” yaptıkları uygulamada, bu mekanların sanal valiliğini almak için eğlenceli mücadeleler de yaşanıyordu.

Ancak Foursquare bu popülaritesini iyi kullanamadı. Anlaşılması zor bir kararla Foursquare uygulamasını bir tür mekan-eleştiri platformuna çevirmeye karar veren şirket Fourquare’in eski formatının ise Swarm isimli yeni bir uygulamada devam edeceğini açıkladı.

Fakat Swarm uygulaması eski Foursquare kadar başarılı olamadı. Kullanıcılar bu isim değişikliğine adapte olamadılar ve popüler mekanların sanal valiliğini almak için yarışan insanlar kısa sürede Fourquare’den uzaklaştılar.

Uygulama hala aktif, hala kullanıcılar tarafından indiriliyor, kullanılıyor ama eski zafer dolu günlerinden çok uzakta olduğunu itiraf etmek lazım.

Uygulamayı ikiye ayırıp isimlerini değiştirmek gibi hatalı bir kararı hangi yöneticiler aldı ve bu karardan ne kadar pişman oldular, bilinmez ama Foursquare şimdi yeni bir açıklama yaptı.

Artık son kullanıcılara yönelik bir sosyal ağ olmaktan çok B2B, yani şirketlere hizmet veren bir iş modeli üzerinde çalışmak istediklerini açıklayan Fursquare böylece son kullanıcılara reklam göstererek veya restoranlarda indirim dağıtıp komisyon alarak kazanmayı umduğu parayı, Twitter’e, Apple’a, Microsoft’a, Google’a harita bilgileri satarak kazanacak.

Aylık 50 milyon aktif kullanıcısından gelen bilgileri harita üzerinde konumlandıracak olan Foursquare bu verileri Apple’ın, Twitter’ın veya harita analizlerine ihtiyaç duyan başka geliştiricilerin hizmetine sunacak.

Şirketin mevcut harita verileri zaten Twitter’daki lokasyon etiketleme özelliği için kullanılıyordu. Foursquare şimdi harita analizlerini reklam şirketlerine de açmak istiyor. Böylece mobil reklam alanında farklı uygulamalar geliştirecek olan diğer şirketler Foursquare’ın güçlü harita veritabanını kullanmak için şirkete ödeme yapacaklar.

Bu arada, Foursquare’ın piyasaya satacağı tüm o harita verilerini nasıl oluşturduğunu merak ediyorsanız, cevabı basit. O  verileri Foursquare’e bir verdik. Gittiğimiz her yerde check-in yaparak, bulunduğumuz yeri tanımlayan lokasyon bilgileri açarak, fotoğraflar ve yorumlar paylaşarak Foursquare’ın haritalarını çok değerli verilerle zenginleştirdik, işte şimdi şirket o verileri satarak kasasını dolduracak.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

3 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir