Foxconn 10 bin kişiyi çıkarıp robot çalıştıracak

0

Robotlar insanların işlerini ellerinden alacak mı almayacak mı tartışmaları daha henüz başlamıştı ki, iPhone’u üreten Çin’li taşeron elektronik üreticisi Foxconn, 10 bin kişiyi işten çıkararak yerlerini robotlarla dolduracağını açıkladı.

10 bin işçinin evine ateş düşecek

Toplamda 60 binden fazla çalışanı olan Foxconn’un planına göre şirket çalışan sayısını 50 bin kişinin altına düşürecek. LED ekran üretiminde çalışan 10 bin kişinin işini ise robotlar yapmaya başlayacak.

Şirketin sözcüsüne göre, LED ekran üretiminin %75’i böylece otomasyona geçmiş olacak. Foxconn fabriklarına yapay zeka entegre etmek içinse 345 milyon dolarlık yatırım yapacak. Foxconn’un LED ürünlerini Apple satın almıyor ancak pek çok TV ve monitör üreticisi ekran panellerini Foxconn’dan alıyor.

Çinli dev şirketin bu denemeden memnun kalması halinde çok daha fazla işçiyi çıkartarak fabrikalarını büyük oranda robotlaştırması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>