Foxconn, 34 Milyar Dolar Değerlemeli Didi Chuxing’e Yatırım Yaptı

0

Dünyanın en büyük fason elektronik parça üreticisi Foxconn Technology Group, Çin menşeli araç paylaşım ve kiralama şirketi Didi Chuxing’e 119,9 milyon dolar yatırım yaptı. Yatırımın ardından startupın değerlemesi 34 milyar dolara yükseldi.

Foxconn’a ait şirketlerden olan Hon Hai Precision Industry Co., Didi Chuxing adlı startupın yüzde 0,355 oranında hissesine sahip oldu. Apple ürünlerinin ana montaj ve üreticisi olan Foxconn, Nesnelerin İnterneti için ürettikleri ürün ve hizmetleri geliştirmek adına böyle bir yatırıma gittiğini açıkladı. Yatırımın ardından Didi’den gelen açıklamada, “Didi ve Foxconn inovasyon ile uygulamaya odaklanmıştır. İmkanları araştırıyoruz ancak şu anda iş birliğinin nasıl gelişeceği hakkında somut planlarımız yok” denildi.

Didi, ülkemizdeki BiTaksi gibi bir taksi çağırma uygulaması olarak hayatına başladı. Ardından araç paylaşımı, otobüs kiralama, sürücü hizmetleri, otomobil finansmanı ve test sürüşü hizmetleri vermeye başladı. Yurt içi pazarında tartışmasız üstünlüğü olan Didi, geçtiğimiz ay Uber Technologies Inc.’in Çin birimine ortak olma kararı vermişti. Bu kararın sebebinin pazar payı kapmak adına yapılması gereken yatırımın aşırı büyüklüğü ve Uber karşısında bunun sonuçsuz kalabileceği şeklinde yorumlandı.

Didi’nin liderliği, Apple’ın Mayıs ayındaki 1 milyar dolarlık yatırımı ile daha da perçinlenmişti. Bu yatırım aynı zamanda Apple’ın taşımacılık pazarında ilk halka açık yatırımı oldu. Hem Foxconn hem de Apple, küresel akıllı telefon pazarının yavaşlama trendine girmesi ile birlikte taşımacılık ve otomobil endüstrisine gözlerini diktiler. Apple’ın da Uber ve Google gibi sürücüsüz veya sürücü asistanlı otomobil üretme hayalleri olduğunu hatırlayalım. Önümüzdeki günlerde hem Foxconn hem de Apple’dan daha fazla taşımacılık sektörüne yatırım ve satın almalar görebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>