Foxconn 60 bin robot işe alacak!

0

Robotların insanların işlerini elinden alacağı konusundaki endişeler gerçeğe dönüşüyor olabilir. Çin’in en büyük elektronik üreticilerinden olan Foxconn, 60 bin işçinin yerine robot yerleştirmeye hazırlanıyor.

Apple ve Samsung ürünlerini üretmek için fabrikasında 110 bin kişiyi çalıştıran Foxconn, maliyetlerini düşürmek için işçi sayısını 50 bine indirmeye karar vermişe benziyor. Bu kararın Apple’ın CEO’su Tim Cook’un Hindistan’ı ziyaret edip Hindistan başbakanı ile baş başa görüşmesinden sonra alınması da dikkat çekiyor.

Tim Cook, dünya çapında düşen iPhone satışları nedeniyle iPhone’ları rekabet edebilir fiyatlara çekebilmek için daha düşük üretim maliyeti yaratmanın peşinde ve Hindistan’ın da Apple üretimini Hindistan’a kaydırması için Tim Cook’a cazip teklifler sunduğu biliniyor.

Çinli Foxconn’un en büyük müşterisi Apple’ı kaybedeceğini hissederek üretim maliyetini düşürmek amacıyla 60 bin kişinin işine son vereceği, onların yerine ise daha hızlı ve daha ekonomik çalışan robotları yerleştireceği düşünülüyor. Bu işlemin dünyaya etkisi ise daha düşük fiyatlı iPhone’ların piyasaya çıkması olacak.

Öte yandan Çin’de diğer firmalar da robotların avantajlarını kullanmak istiyor. Foxconn dahil olmak üzere 4 büyük Çinli endüstri devinin 2015 yılında yapay zeka çalışmalarına 600 milyon dolar yatırım yapması, bu firmaların robotlarla üretime geçmek için sırada beklediğini düşündürtüyor. Söz konusu firmaların hepsinde de on binlerce kişi çalışıyor.

Şirket ayrıca Sharp ve Nokia gibi, batıda çok iyi bilinen elektronik markalarını satın alıyor. Bu da firmanın Çin dışında kendi ürünleriyle boy göstereceği büyük bir atılım öncesinde hazırlık yaptığını gösteriyor. Firmanın batıdaki rakipleriyle rekabet edebilmesi için üretim maliyetlerini düşürme hazırlığı içinde olduğu tahmin ediliyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>