Foxconn satışları düşüş yaşadı

0

Foxconn satışları

Koronavirüs salgını nedeniyle Apple’ın tedarikçisi Foxconn satışları düştü. Mart ayındaki düşüş, teknoloji sektörünün koronavirüsten etkilendiğini gösteriyor.

Foxconn satışları Mart ayında düştü

Foxconn, hem Apple’ın hem de dünyanın en önemli tedarikçilerinden biri konumunda. Tayvan merkezli Foxconn, özellikle elektronik ürün imalatı konusunda birçok yenilikçi cihazın çıkış noktası oldu.

Tayvan Borsası’na bildirimde bulunan Foxconn’un, Mart ayı içinde satışları yüzde 7,7 gösterdi. Foxconn 2020 Mart’ta 347,7 milyar dolarlık satış gerçekleştirirken, geçen yılın aynı döneminde 376,6 milyar dolarlık satış yapılmıştı.

Foxconn’un 2020 ilk çeyreğindeki toplam satış geliri ise 929,7 milyar dolar oldu. Finansal verilere çeyrek bazlı baktığımızda ise geçen yılın ilk çeyreğine göre düşüş yüzde 12 oldu.

Koronavirüs salgını özellikle akıllı telefon ve otomobil gibi nispeten lüks sayılabilecek sınıftaki ürünlere olan talepte düşüş yaşanmasına neden oldu. Foxconn’un yaşadığı bu düşüşte hem tüketicilerden daha az talep gelmesinin hem de üretime ara verme zorunluluğunun etkili olduğunu söyleyebiliriz. Elektronik üreticiler için genel olarak 2020 ilk çeyreği koronavirüs nedeniyle zorlu geçti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>