Techinside Google News
Techinside Google News

Foxconn, yeni iPhone modeli lansmanı öncesinde çalışan sayısını artırdı

Apple tedarikçisi Foxconn, yeni bir iPhone modelinin piyasaya sürülmesi öncesinde işçi bulma çabalarını hızlandırdı
- Advertisement -

Apple tedarikçisi Foxconn, dünyanın en büyük iPhone fabrikası için yeni bir modelin piyasaya sürülmesi öncesinde işçi bulma çabalarını hızlandırdı. Çin’in Zhengzhou şehrindeki tesisinde, yeni işçilere en az 90 gün boyunca çalışmaları durumunda 3,000 yuan (424 dolar; 343 pound) kadar bonus ödemesi yapılacağını duyurdu. Ayrıca, mevcut çalışanların başarılı bir şekilde bir arkadaş veya aile üyesini işe yönlendirmesi halinde ödül alabilecekleri belirtti.

Foxconn Eylül ayında piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 15 için hazırlık yapıyor

Popüler Çinli mesajlaşma uygulaması WeChat’te paylaştığı bir gönderiye göre, Foxconn, yeni bir işçi yönlendiren çalışanlara, kişinin şirkette bir ay çalışması durumunda 500 yuan ödeme yapacağını belirtti. Bu, Tayvan merkezli üreticinin devasa fabrikası olan iPhone Şehri’nde çalışanların faydalarını geliştirme çabalarının en son adım.

iPhone üreticisi, talebin azalması nedeniyle gelir kaybına uğradı. Geçtiğimiz yıl, Covid kısıtlamaları ve ödenmemiş maaş iddiaları nedeniyle yüzlerce işçi, Zhengzhou’daki tesis önünde protesto düzenledi. Ekim ayında çevrimiçi paylaşılan videolar, Foxconn fabrikasının bir koronavirüs salgını nedeniyle kapatılmasının ardından insanların çitlerin üzerinden atladığını göstermişti.

Kasım ayında, Çin yetkilileri Zhengzhou’daki bölgeyi karantina altına aldıktan sonra Apple, iPhone 14 sevkiyatlarının gecikeceğini duyurdu. Daha sonra iPhone üreticisi, daha yüksek bonuslar vaat ederek yeni işçileri işe aldı. Ancak bir işçi, sözleşmelerin değiştirildiğini ve “vaat edilen yardımı alamadıklarını” belirtti, yiyeceksiz karantinaya alındıklarını da ekledi. Foxconn ise yanıt olarak, “kaydolma sürecinde bir teknik hata meydana geldiğini” ve yeni işe alınanların maaşlarının “resmi işe alım ilanlarında belirtildiği gibi” olduğunu belirtti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir