Ve Fransa da petrolü yasaklıyor

0

Petrol türevleri kullanan araçları yasaklayacağını açıklayan ülkeler kervanına önemli bir otomobil üreticisi olan Fransa da eklendi. Fransa Çevre Bakanı Nicolas Hulot’un açıklamasına göre, ülkede 2040 yılından itibaren petrol türevleriyle çalışan araçları satışı yasaklanacak. 

Fransa bu dönüşüm sürecinde, benzinli ve dizel motorlu araçlarını elektrikli araçla değiştirmek isteyen vatandaşlarına da destek olacak. 

Fransa’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ülkenin karbon ayak izini 2050’ye kadar doğal sınırların altına çekmek için özel bir politika uygulayacağını söyleyerek seçilmişti. Petrol türevi yakan araçlara getirilecek yasak da bu politikanın bir parçası olarak görülüyor.

Avrupa’da ayrıca Almanya ve Norveç de, 2025 yılında petrol türevi yakan araçların satışını yasaklayacağını açıklamıştı. Hindistan ise 2030’la beraber benzer bir yasağı yürürlüğe koyacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>