Fransa Google’dan rekor vergi istiyor!

0

google fransa

Google’ın, ABD gizli servisi CIA’nin Avrupa liderlerini dinlemesine yardımcı olduğunun ortaya çıktığı Prism skandalı nedeniyle Avrıpa Birliği’nde istenmeyen şirket ilan edilmesinin sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Google hakkında çok ağır yaptırım tavsiyeleri alan Avrupa Komisyonu’nun ardından şimdi de ülkeler bir bir Google’a ağır vergi ödemeleri çıkarıyorlar.

İngiltere geçtiğimiz aylarda Google’a 130 milyon Euro vergi ödeme emri göndermişken şimdi Fransa, bu rakamın on katından fazla bir vergi talebiyle Google’ın kapısına dayandı.

Google’dan 1.6 milyar Euro vergi talep eden Fransa’nın bu rakama hangi işlemlere dayanarak ulaştığı şimdilik bilinmiyor. Sadece Fransız Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkilinin, basına yaptığı açıklamada, “yıllar içinde ödenmeyen vergilerin birikmiş ana para, faiz ve ceza toplamı,” ifadesi dikkat çekiyor.

Google şimdi bu parayı ödemek veya maliye bakanlığı ile oturup pazarlık yaparak rakamı düşürmek zorunda. İngiltere’de Google için geçmişte ödemediği vergi borçları nedeniyle yüksek bir ceza rakamı çıkarmış ancak pazarlık sonunda 130 milyon Euro’da anlaşma sağlanmıştı. Anak Google, ABD’den sonra en fazla geliri İngiltere’den elde ederken, sadece 130 milyon Euro vergi ödemesi İngiltere basınında büyük eleştiri almıştı ve şirketin çok daha fazla vergi ödemesi gerektiği görüşü yüksek destek bulmuştu.

Fransa’nın şimdi aynı eleştirileri almamak için 1.6 milyar Euro’luk vergi talebinden fazla bir indirim yapmayacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>