Fransa telif hakkı ihlali nedeniyle Google’a ceza verdi

0

fransa telif hakkı

Fransa telif hakkı ihlali nedeniyle Google’a 500 milyon Euro para cezası verdi. Fransa’da düzenleyici kurum, Google’ı cezalandırdı.

Fransa telif hakkı ihlali nedeniyle Google’a ceza uyguladı

Fransa’nın antitröst gözlemcisi, düzenleyicinin ülkenin haber yayıncılarıyla üst üste verdiği geçici emirlere tam olarak uymadığı için Google’a 500 milyon euro para cezası verdi.

Google, karar nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını açıkladı. Google sözcüsü: “Tüm süreç boyunca iyi niyetle hareket ettik. Bugüne kadar Google, komşu haklar konusunda anlaşmaları açıklayan tek şirkettir” ifadelerine yer verdi.

Haber yayıncıları APIG, SEPM ve AFP; Google’ı “komşu haklar” olarak adlandırılan yakın tarihli bir Avrupa Birliği yönergesi kapsamında, çevrimiçi haber içeriğinin ücretlendirilmesinde ortak bir zemin bulmak için kendileriyle görüşmeleri başlatmamakla suçluyor.

Google, son dönemde telif ücretleri nedeniyle yayıncılarla sorunlar yaşıyor. Fransa gibi bazı ülkeler, Google’a bu yönde para cezası da kesti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>