Techinside Google News
Techinside Google News

Fransa’da e-kitaplara vergi zammı geliyor

Fransa Hükümeti, e-kitaplara uygulanan KDV oranını yaklaşık 4 kat artırma kararı aldı. Kararın ardında Avrupa Komisyonu'nun rekabet önleyici uygulamaları var.
- Advertisement -

ebook-e-kitapE-kitaplar, dünyanın farklı bölgelerinde farklı oranlarda okurlardan talep görüyor. Bu değişkenlik, uygulanan vergi oranlarında da kendini gösteriyor.

Avrupa Komisyonu, biraz da rekabeti korumak ve Amazon’un hakim oyuncu olmasının önüne geçmek adına AB üyesi hükümetlerin e-kitap vergilendirme oranlarında değişikliğe gitmesini istiyordu. Euronews’te çıkan bir haberse Fransa’nın bu adımı attığını gösterdi. Habere göre son üç yıldır basılı kitaplar gibi e-kitaplara da yüzde 5,5 oranında KDV uygulayan Fransa, bu oranı yüzde 20’ye çıkarma kararı aldı. Daha önce İspanya da yüzde 4’ten yüzde 21’e yükselttiğini açıklamıştı.

Gülsüm Alan imzasıyla yayınlanan haberde Fransa’nın e-kitap alanında nispeten zayıf bir pazar olduğuna da değinilmiş. Buna göre Fransa’da yayıncıların toplam gelirlerinin yalnızca yüzde 1,6’sı e-kitap kanalından elde ediliyor.

Türkiye’de ise e-kitaplara yönelik uygulanan KDV oranı Aralık 2013’te yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmüştü. Avrupa’nın pek çok ülkesinde halen basılı kitaplardan vergi alınmazken, e-kitaplarda değişen oranlarda vergi alınıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir