Fransa’da GAFA vergisi kabul edildi

0

Fransa yoğun tartışmaların ardından internet devlerinin vergilendirilmesi için ilk adımı attı ve vergi tasarısını kabul etti

Fransa Meclisi ‘GAFA vergisi’ olarak da bilinen yasa tasarısını onayladı. Tasarıya göre, Google, Apple, Facebook ve Amazon (GAFA) gibi şirketler Fransa’da vergi ödemeye başlayacak.

Yasa kapsamında GAFA türü şirketler yüzde 3 vergi ödemeye başlayacak. Burada göz önünde bulundurulacak ölçüt ise şu:  Bu şirketlerin Fransa’da yılda 25 milyon ve dünyada 750 milyon Euro gelir elde etmesi. Vergi tahsilatı için 2019 başı göz önünde bulundurulacak.

Bu yıl 400 milyon Euro vergi geliri elde edilecek

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, “Fransa bağımsız bir ülkedir. Vergi ve diğer konularda da bağımsızdır ve böyle kalmaya devam edecektir” değerlendirmesini yaptı. Fransa’nın devreye aldığı yeni vergi uygulamasıyla bu yıl 400, 2020’de ise 650 milyon Euro ek vergi geliri elde edeceği ifade ediliyor.

GAFA türü şirketlerin AB’deki ortalama vergi oranı yüzde 14

Bu arada, Fransa’nın AB çapında GAFA vergisini uygulama çabası olduğu da biliniyor. Fakat bu çaba İrlanda, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’nın muhalefetiyle karşılamıştı. Bununla birlikte, Avusturya, İngiltere, İspanya ve İtalya’nın da dijital vergi planlarının bulunduğunu not edelim. Ayrıca Reuters’da yayımlanan bir veriye göre, AB Komisyonu, AB’de yatırımı bulunan çokuluslu dijital firmaların AB’deki vergilendirme oranlarının ortalama yüzde 14 olduğunu ortaya koyuyor.   

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>