Fransız maliyesi Google ofisini bastı!

0

Avrupa’da Google’a karşı sürdürülen bezdirme politikası tüm hızıyla devam ediyor. Fransa’da şirkete kesilen 1,8 milyar dolarlık vergi cezasının yankıları dinmemişken şimdi de Fransız maliyesi 100 polis ve vergi memuruyla birlikte Paris’teki Google ofisini bastı.

Fransız maliye müfettişi Éliane Houlette baskından sonra medyaya verdiği demeçte, ekibiyle birlikte bir yıldır bu baskına hazırlandıklarının altını çizdi. Böylece Fransa’nın ABD’li arama motoruna karşı uzun zamandır operasyon hazırlığı içinde olduğu da anlaşıldı.

Google’ın çok büyük bir şirket olması ve çok geniş bağlantılara sahip olması nedeniyle Éliane Houlette’un ve ekibinin ofisinin bir yıl boyunca dışarıya kapandığını ve ABD’li şirketin bu baskın hakkında şüphelenip delilleri kaçırmaması için tam bir gizlilik içinde çalışıldığı ortaya çıktı.

Müfettişin, üzerinde çalıştığı dosyayı maliyenin diğer birimlerinden bile gizlediği hatta Google’a “Tulip” takma ismi takıldığı, ofiste hiçbir şekilde Google isminin kullanılmadığı da anlaşıldı. Ayrıca, şirketin internete, mail servislerinde ve işletim sistemlerine olan erişimi ve Prism skandalıyla anlaşıldığı gibi, istedikleri insanları rahatça dinleyebilmeleri de göz önüne alınarak, çalışma dosyalarının tamamen offline tutulduğu, internete bağlanmadığı, dosyaların telefonlara, tabletlere, e-postalara yüklenmediği, USB stickler üzerinden offline olarak taşınıp offline bilgisayarlarda saklandığı da vurgulanan detaylar arasında yer aldı.

Fransa’da ABD’li şirkete karşı, tam bir organize suç örgütü muamelesi yapıldığı da bu soruşturma sayesinde ortaya çıkmış oldu. Fransa, arama motoruna karşı operasyonunu 2011 yılında başlatmıştı. Şirketin Fransa’ya hiç vergi ödememesi ve Avrupa’daki tüm kazancını, sıfır verginin geçerli olduğu İrlanda ofisine yönlendirmesi şirkete Avrupa’da vergi kaçakçısı muamalesi yapılmasına neden oldu. Avrupa devletleri, Prism skandalı nedeniyle de “bilenmiş” oldukları ABD’li teknoloji şirketlerine Avrupa’da hayatı dar etmek için başlattıkları operasyonları, milyar dolarlık vergi cezalarıyla taçlandırmak için, vergi daireleri üzerinden çalışma başlatmışlardı. Ayrıca Avrupa Komisyonu gibi siyasi kurumlar da Google’ın Avrupa’da çalışmaya devam edebilmesi için yapısal değişimler geçirmesi gerektiğine dair zorlayıcı kararlar almışlardı.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>