Techinside Google News
Techinside Google News

Fransız polisi Nvidia ofislerine baskın yaptı!

Nvidia baskını Fransa’da bulut bilişim sektörüne yönelik genel soruşturmanın bir parçası olarak değerlendiriliyor
- Advertisement -

Nvidia, video grafik işlemci pazarında dünya liderlerinden birisi konumundaki ABD merkezli bir donanım ve yazılım şirketi. Şirket aynı zamanda yapay zeka (AI) çip üretiminde de küresel liderlerden birisi durumunda.  Dünya genelinde 50’den fazla ofisi bulunan şirketin Fransa’daki ofislerine polis baskını düzenlendi. Baskının tam olarak neden ve nasıl gerçekleştirildiği net açıklamama yapılmamış olsa da, Fransız antitröst kurumu Autorité de la Concurrence’ın web sayfasında grafik kartları sektöründe habersiz bir denetim yapıldığından bahsediliyor.

Fransız kurum tarafından yapılan açıklamaya göre şafak baskını şeklinde gerçekleştirilen polis operasyonu “grafik kartları sektöründe rekabete aykırı uygulamalar gerçekleştirildiği” gerekçesiyle bir mahkeme izni alınarak düzenlenmiş.  Bununla birlikte Fransız antitröst kurumu, söz konusu baskının doğrudan “şirkete isnat edilebilecek bir yasa ihlalinin varlığı” anlamına gelmediğinin ve soruşturma sonucunun beklenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Autorité de la Concurrence, bulut bilişim sektörüne ilişkin bir yıl süren bir çalışmanın sonucunda yayınlanan kendi raporuna atıfta bulunuyor. Haziran 2023’te yayınlanan çalışmada Nvidia’dan bahsedilmiyor ancak diğer teknoloji şirketlerine, yani üç hiper ölçekleyiciye odaklanılıyor: Amazon Web Services, Google Cloud ve Microsoft Azure. Ajansın verilerine göre, bu şirketler 2021 yılında Fransa’da genel bulut altyapıları ve uygulamalarındaki harcama artışının %80’ini temsil ediyor. Raporda şu ibareler yer almakta:  “Amazon ve Microsoft 2021 yılında IaaS ve PaaS hizmetlerinden elde edilen gelirlerin sırasıyla %46 ve %17’sini ele geçirdi. Finansal kapasiteleri ve dijital ekosistemleri göz önüne alındığında, bu hiper ölçekleyiciler rekabetin gelişmesini engelleyecek bir konumdadır.”

Kurum, bu eğilimle mücadele etmek için ulusal rekabet yasaları ve Avrupa Veri Yasası kapsamında çeşitli seçenekleri değerlendiriyor. Nvidia’ya yapılan şafak baskını da bu bağlamda önemli. Nvidia, dijital endüstrinin en yenilikçi sektörleri için donanım üreticisi olarak benzersiz konumu nedeniyle düzenleyicilerin dikkatini çekiyor. Şirketin son üç aylık raporu, ABD’li düzenleyicilerin kendisinden “bazı Orta Doğu ülkelerine” yapay zeka çipleri ihracatını engellemesini istediğini ortaya koymuştu. Nvidia’nın raporu yayınlamasından bir gün sonra ise ABD Ticaret Bakanlığı bu bilgiyi yalanlamıştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir