Techinside Google News
Techinside Google News

XCast Labs’a milyarlarca yasa dışı otomatik çağrı nedeniyle dava açıldı

Bir VoIP sağlayıcısının, son beş yılda yapılan ve telefonla pazarlama dolandırıcılığından Ulusal Arama Yapma Sicilindeki arama numaralarına kadar, ABD düzenlemesini çiğneyen milyarlarca otomatik aramanın merkezinde olduğu iddia ediliyor.
- Advertisement -

Bir VoIP sağlayıcısının, son beş yılda yapılan ve telefonla pazarlama dolandırıcılığından Ulusal Arama Yapma Sicilindeki arama numaralarına kadar, ABD düzenlemesini çiğneyen milyarlarca otomatik aramanın merkezinde olduğu iddia ediliyor. Los Angeles merkezli XCast Labs, FTC’nin iddiasına göre, aramaların birçoğunun Amerika’nın Telefonla Pazarlama Satış Kuralı’na aykırı olduğuna dair birkaç yıl boyunca birçok uyarıya rağmen, telefonla pazarlamacılardan gelen otomatik aramaların IP üzerinden ses ağı üzerinden insanlara akmasına izin veriliyor. 12 Mayıs’ta Kaliforniya federal mahkemesinde dosyalanan 13 sayfalık dosyadan sonra, mahkemede XCast Labs’a yasa dışı uygulamaları durdurması ve belirsiz bir miktar ceza ödemesi emrini vermesini istedi.

Şikayet, en az 2018’den beri, çağrı yönetimi ve otomatik çağrı engelleme özelliği dahil olmak üzere bir dizi hizmet sunan telefonla pazarlamacıların otomatik çağrılarını ülke çapındaki tüketicilere ilettiğini iddia ediliyor.

Watchdog, XCast’in yasayı çiğnediğini bildiğini ve geri adım atmadığını söylüyor

XCast, dolandırıcılığı etkinleştirmenin ve Do Not Call Registry’deki numaralara otomatik arama göndermenin yanı sıra önceden kaydedilmiş, satıcının kim olduğunu belirlemeyen, tüketicileri ürün satın almaya veya bağış yapmaya ikna etmek için sahte beyanlarda bulunan mesajlar da gönderdiği iddia edildi. yanlış veya yanıltıcı arayan kimlik numaralarıyla yapılmış ve bir ABD devlet kurumundan geldiği iddia edilen en az bir kampanya da dahil olmak üzere, yanlış bir şekilde gruplarla bağlantılı olduğu iddia ediliyor.

FTC’nin Tüketiciyi Koruma Bürosu müdürü Samuel Levin yaptığı açıklamada, “XCast Labs, telefonla pazarlamacıların evleri Sosyal Güvenlik İdaresi’ni taklit eden otomatik aramalar da dahil olmak üzere yasa dışı otomatik aramalarla doldurmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynadı” dedi. “Müşterileri hizmetlerini yasayı çiğnemek için kullandıklarında kafalarını kuma gömen XCast Labs gibi VoIP sağlayıcıları, FTC’den haber bekleyebilir.” açıklamasında bulundu.

Başkan Biden yönetimindeki FCC, ağ operatörlerinin otomatik aramaları engelleme yeteneklerine bakmak da dahil olmak üzere sorunu çözmek için agresif bir şekilde harekete geçiyor. Ajans Aralık ayında mahkemelerden, 2021’de üç ay boyunca kablosuz ve konut telefonlarına yaklaşık 5,2 milyar otomatik arama gönderen devasa bir uzatılmış garanti satış operasyonunun ardından Cox/Jones Enterprise’dan 300 milyon dolar çekmesini istedi. FTC bu ayki şikayetinde, telemarketers “tipik olarak bu aramaları iletmek için VoIP servis sağlayıcılarını kullanıyor” dedi. “Birden çok VoIP sağlayıcısı, belirli bir aramayı kaynağından bir sonlandırma noktasına iletmeye genellikle katılıyor.

XCast’ın durumunda, şirketin aramaların her aşamasında parmak izlerinin olduğu iddia ediliyor. Bu, başlatma hizmetlerini ve orta akış hizmetlerini veya diğer VoIP sağlayıcılarına veya diğer VoIP sağlayıcılarından aramaları iletmeyi içeriyor.

Şikayete göre, XCast’e yasa dışı aramaları kolaylaştırdığı söylendi. Ocak 2020’de FTC, XCast dahil olmak üzere birkaç VoIP sağlayıcısını, ilettikleri aramaların yasaları ihlal ettiği konusunda uyardı. XCast ayrıca 2019’da Hindistan’daki başka bir VoIP sağlayıcısına bağlı arama kayıtları için mahkemeye çağrıldı ve 2021’de FTC’den diğer müşteriler hakkında bilgi talep edildi.

Şikayet, devlet kurumlarının XCast’e bildirimler ve uyarılar da gönderdiğini iddia ediyor

Ayrıca, US Telecom’un telefon ve geniş bant kuruluşlarından oluşan bir konsorsiyum olan Industry Traceback Group (ITG), şüpheli aramalar hakkında en az Aralık 2018’den bu yana XCast’i birçok kez bilgilendirdi. Bildirimler, ITG’nin hizmet sağlayıcıların, sağlayıcıların ağları üzerinden iletilen şüpheli trafik kaynaklarını belirleme konusunda yardım almak için kullandığı “geri izleme istekleri” yoluyla geldi.

CDR’lerden alınan bilgiler, üç müşteriden aktarılan aramaların yaklaşık iki milyarının Arama Yapma Kayıt Defterindeki numaralara gittiğini gösteriyor. FTC davada, bir VoIP sağlayıcısı olarak deneyimi, tekrarlanan uyarılar ve kendi kayıtlarındaki veriler göz önüne alındığında, “XCast, sağlayıcıların TSR’yi ihlal eden çağrıları iletmek için XCast hizmetlerini kullandıklarını biliyordu veya bilinçli olarak bundan kaçındı” dedi.

Düzenleyiciler, tüm bunlarla birlikte, mahkemeler şirketi durdurmadığı sürece, “Davalı’nın TSR’yi ihlal etmesi nedeniyle tüketiciler acı çekiyor, çekti ve önemli ölçüde zarar görmeye devam edecek” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir