Techinside Google News
Techinside Google News

Biyometrik bilginin kötüye kullanımına karşı uyarı

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), yaratıcı yapay zeka (AI) ve makine öğrenmesi gibi yükselen teknolojilerle bağlantılı olarak tüketicilerin biyometrik bilgilerinin kötüye kullanılma potansiyeli üzerine bir uyarı yayınladı.
- Advertisement -

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), yaratıcı yapay zeka (AI) ve makine öğrenmesi gibi yükselen teknolojilerle bağlantılı olarak tüketicilerin biyometrik bilgilerinin kötüye kullanılma potansiyeli üzerine bir uyarı yayınladı.

FTC’nin geçtiğimiz hafta yayınladığı bir politika bildirisi, tüketicilerin biyometrik verilerinin, makine öğrenmesi ve AI tarafından desteklenen teknolojiler dahil olmak üzere, giderek yaygın bir şekilde kullanılmasının tüketicilerin gizlilik ve verilerine yönelik riskler oluşturduğunu belirtti. Biyometrik bilgi, bir kişinin bedeninin ölçümlerini veya bir kişinin ses izini içeren, fiziksel, biyolojik veya davranışsal özellikleri ve özellikleri tasvir ediyor.

“Son yıllarda, biyometrik gözetleme daha sofistike ve yaygın hale geldi, gizlilik ve sivil haklara yeni tehditler oluşturdu” diyen FTC Tüketici Koruma Bürosu’nun direktörü Samuel Levine, “Bugünkü politika beyanı, şirketlerin hangi teknolojiyi kullandıklarından bağımsız olarak yasaya uymaları gerektiğini açıkça belirtiyor.”

FTC duyurusunda, tüketicilerin biyometrik verilerinin gizliliklerini ve sivil haklarını ihlal etmek için kötüye kullanılabileceği birkaç alan belirtildi: “Örneğin, belirli konumlarda tüketicileri tanımlamak için biyometrik bilgi teknolojilerini kullanmak, belirli türde sağlık hizmetlerine erişip erişmedikleri, dini hizmetlere katılıp katılmadıkları veya politik veya sendika toplantılarına katılıp katılmadıkları gibi onlar hakkında hassas kişisel bilgileri ortaya çıkarabilir. Büyük biyometrik bilgi veritabanları, bu tür bilgileri kötüye kullanabilecek kötü niyetli aktörler için cazip hedefler olabilir. Ayrıca, biyometrik bilgi kullanımı, yüz tanıma teknolojisi gibi bazı teknolojiler, belirli popülasyonlar için diğerlerinden daha yüksek hata oranlarına sahip olabilir.”

FTC’nin politika bildirisi, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün araştırmasına göre, makine öğrenmesindeki ilerlemelerin 2014’ten 2018’e bir veritabanından eşleşen bir fotoğraf bulmada yüz tanıma teknolojilerini 20 kat daha iyi hale getirmeye katkıda bulunduğunu söyleniyor.

Özellikle, “derin sahte” olarak adlandırılanlar, bilgileri sahte görüntüler ve gerçekçi görünen sesler üretmek için kullanır. FTC, derin sahtelerin “kötü niyetli aktörlerin dolandırıcılık yapmak veya tasvir edilen bireyleri karalamak veya taciz etmek için bireyleri inandırıcı bir şekilde taklit etmelerine” izin verebileceğini uyarıyor.

Bir Senato komitesi, bir bireyin biyometrik özelliklerini, seslerini dahil olmak üzere, taklit etmede yaratıcı AI teknolojilerinin ne kadar ilerlediğini gösteren bir duruşma düzenledi. Gizlilik ve Teknoloji üzerine Senato Yargı Alt Komitesi’nin başkanı olan Sen. Richard Blumenthal, D-Conn, duruşmayı ses klonlama yazılımı tarafından üretilen ve OpenAI’s ChatGPT tarafından hazırlanan açılış ifadesinin sesli bir kaydını çalarak açıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir