Techinside Google News
Techinside Google News

Füze üreticisi Raytheon, Websense’i satın aldı

Teknolojinin her alanda yer alması, sektörler arasındaki sınırların ortadan kalkmasına yol açıyor. Son örnek, bir füze üreticisinin Websense'i satın alması oldu.
- Advertisement -

raytheon_cybersecurity1922’de kurulan ve asıl işi ordulara füze ve yan sistemleri satmak olan Raytheon, siber güvenlik alanının tanınmış şirketlerinden Websense’i bünyesine kattığını açıkladı.

ABD merkezli şirket, bu hamleyle savunma alanındaki iş sınırlarını siber dünyaya da taşırken, nispeten zayıf olan bu alandaki faaliyetlerini ciddi oranda güçlendirmiş oldu. Öncesinde de bu alanda bazı girişimleri olan şirketin Websense alımı yaptığı en büyük yatırım anlamına geliyor. Websense’e 1.57 milyar dolar yatırım yaptığını açıklayan şirket, Websense’in TRITON platformunu kendi geliştirdiği sistemler için kullanacağını belirtti.

Detaylara bakıldığında ise Websense’in sahibi Vista Equity Partners’le bir iş ortaklığı gerçekleştirilmiş olduğu da görülüyor. Raytheon’un kurulacak yeni şirkete yaptığı yatırım yeni şirketin yüzde 80’ini temsil ederken, kalan kısım için Vista Equity Partners’ın 400 milyon dolarlık bir yatırımı söz konusu. Bu da, siber güvenliğe odaklanmış yaklaşık 1,9 milyar dolarlık yeni bir şirket anlamına geliyor. Raytheoncyber.com adresinde yeni bir site de açan şirketin bu sitesinde 2020’de 25 milyar birbiriyle bağlantılı cihaz olduğu vurgusu, özellikle nesnelerin interneti güvenliğine odaklanacaklarını gösteriyor.

Raytheon kimdir?

1922’de kurulan ve 1959’da kurulan şirketin aralarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda toplamda 63 bin çalışanı bulunuyor. Şirketin 2013 mali yılındaki geliri olan yaklaşık 24 milyar doların yüzde 90’lık kısmı askeri ürün ve sistemlerden geliyor. Yaklaşık 30 yıldır kendi içinde siber güvenlik çözümleri geliştiren şirket, Websense ile teknoloji dünyasına hızlı bir giriş yapmış oldu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir