Techinside Google News
Techinside Google News

Füzyon enerji şirketleri ticari hale gelmek istiyor!

Füzyon enerji şirketleri ticari aşamaya geçmek için bir hayli istekli görünüyor. ITER çalıştayı bu konuda önemli tartışmalara sahne oldu.
- Advertisement -

Özel füzyon girişimlerinden yaklaşık 50 CEO ve kıdemli bilim insanını bir araya getiren yakın tarihli bir ITER çalıştayında, manyetik ve lazer füzyon deneylerinden elde edilen teknolojilerin birleştirilmesinin, pratik füzyon gücünün gelişimini hızlandırabileceği öne sürüldü. Füzyon enerjisi araştırmaları alanı birkaç büyük çaba tarafından domine edilse de, bugün 12 ülkede 5,6 milyar ABD dolarından fazla yatırım toplayan yaklaşık 50 özel olarak finanse edilen füzyon girişimi bulunmaktadır. Bunların çoğu 2030 yılına kadar ticari füzyon enerjisine ulaşabileceklerini iddia etmekte.

Füzyon enerji şirketleri ticari hale gelebilecek mi?

Son 75 yıldır füzyonun geçmişi göz önüne alındığında, bu bir tutam şüpheyle karşılanmalıdır. Uluslararası nükleer füzyon araştırma ve mühendislik megaprojesi ITER bile yakın zamanda 6.000 tonluk bir mıknatıs ve diğer bileşenlerin teslimatının gecikmesiyle dört yıllık bir takvim aksaklığı yaşadı.

Çoğu füzyon projesi iki ağır hidrojen izotopu döteryum ve trityumun füzyonuna dayanırken, diğerleri proton-bor veya helyum-3 füzyonu kullanılarak anötronik füzyon olarak bilinen şeye bakıyor. Bu kadar çeşitli yaklaşımlara sahip olmak başarı şansını artırıyor, ancak aynı zamanda füzyon araştırmasının 1950’lerde ve 60’larda ABD, İngiltere ve SSCB tarafından ulusal güvenlik sorunu olarak kabul edilmesinden beri görülmemiş verimsiz rekabetlere de yol açabilir.

En büyük örnek füzyona yönelik iki temel yaklaşımdır: manyetik hapsetme ve lazer eylemsiz hapsetme. Her ikisi de hidrojen izotoplarını birleştirmeyi amaçlasa da, tamamen farklı yollar izlerler. Manyetik hapsetme, Güneş’in çekirdeğindeki sıcaklıktan çok daha yüksek sıcaklıklara ısıtılırken bir plazmayı hapseden ve sıkıştıran toroidal bir manyetik alan kullanır. Bu arada, lazer eylemsiz hapsetme, yüksek enerjili lazerlerden oluşan bir bataryayı, döteryum ve trityumun kriyojenik bir peletinin bulunduğu tek bir noktaya yoğunlaştırarak çalışır ve pelet içe doğru çökerken ve atomları kaynaştırırken bir şok dalgası yaratıyor.

Bunlar çok farklı yaklaşımlar olduğundan, son yarım yüzyıldır bilim insanları ve mühendisler diğer taraftaki çalışmaları görmezden gelme eğilimindeydiler ve hatta lazerlerin pratik bir forma ölçeklenemeyeceğini veya toroidal mıknatısların çok karmaşık ve kontrol edilmesi zor olduğunu iddia ederek rakiplerini küçümsüyorlardı.

Yakın zamanda, ITER, çeşitli girişimlerin ve ITER’in bilgi paylaşmasına ve iş birliği alanları aramasına olanak sağlayarak bu engellerin bazılarını ortadan kaldırmak için düzenlenen ilk ITER Özel Sektör Füzyon Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. Bu, yalnızca bilim/teknoloji iyi komşuluk meselesinden daha fazlasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndaki Ulusal Ateşleme Tesisi’nde ve Britanya’daki Ortak Avrupa Torusu’nda (JET) büyük atılımlar oldu. Elbette özel şirketler bu kilometre taşlarından faydalanmak konusunda istekli.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir