Gab, Google’a dava açıyor

0

ABD’de Trump’ın iktidara gelmesiyle beraber yükselen Neo-Nazi tartışmaları etkisini teknoloji dünyasında da gösteriyor. Trump’tan önce kendi halinde sakin bir sosyal medya uygulaması olan Gab, ülkedeki Neo-Nazi sempatizanlarının buluşma noktası olunca, bütün kanallardan engellenmeye başlandı.

Gab’ın yöneticileri kendilerinin politik bir duruşu olmadığını ancak özgür ifadeye değer verdikleri için hiçbir görüşü yasaklamadıklarını, bu yüzden de Facebook, Twitter, Instagram gibi kanallardan kovulan Neo-Nazi sempatizanlarının Gab’ta buluştuğunu vurgulasalar da Google’ın Gab’ı Play mağazasından silmesini engelleyemediler. Gab bu nedenle Apple AppStore’a giriş denemelerinden defalarca red cevabı aldı.

Gab ise şimdi kendisine karşı uygulanan bu tavrın anti tekel yasalarına aykırı olduğunu savunarak mahkemeye gidiyor. uygulama ilk olarak Google’ı dava edecek ancak Apple’ı dava etmesi de çok zaman alacak gibi görünmüyor. ABD’de teknoloji sektörü büyük oranda sol görüşlü insanların kontrolünde olmasına rağmen ABD anayasası’nda özgür ifadenin engellenemeyeceğine dair güçlü vurgu yapılıyor ve bu nedenle Neo-Nazi’lerin de kendilerini anlatma, düşüncelerini açıklayıp propaganda yapma hakkı bulunuyor. Dolayısıyla Google, Gab’ı engellediği için büyük bir ceza almaktan kaçınamayabilir. Davanın sonucu ise diğer Neo-Nazi uygulamalarının Google Play veya AppStore gibi büyük kanallarda daha sık ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>