Garanti BBVA’dan veri ihlali bildirimi

0

Banka çalışanı müşterilere ait yatırım hesaplarını sızdırdı

Garanti BBVA, bir banka çalışanının yatırım hesaplarını sızdırdığını açıkladı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun (KVKK) sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, Garanti BBVA’nın bir çalışanı 346 banka müşterisinin şube no, hesap no, cep telefonu numarası ve bu müşterilerin banka hesaplarından bir yatırım firması hesabına gönderdikleri yatırım işlemi tutarı bilgilerini başka bir yatırım firmasındaki arkadaşına e-postayla gönderdi.

346 müşteri etkilendi

KVKK’nın sitesinde veri ihlalinin 31 Ekim’de gerçekleştiği ve 4 Aralık’ta tespit edildiği ifade ediliyor. Banka bu ihlalin banka dışında bir adrese gönderilen e-postaların kontrolüne yönelik iç süreçlerin tasarlandığı süreçte tespit edildiğini aktarıyor. İhlal sonucunda 346 müşteriye ait kimlik, iletişim, müşteri işlem ve finans verileri etkilendi.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>