Garmin siber saldırı nedeniyle fidye ödedi mi?

0

Garmin siber saldırı

Teknoloji dünyasının yükselen yıldızlarından Garmin siber saldırı ile gündeme geldi. Şirketin siber saldırı nedeniyle fidye ödediği iddia ediliyor.

Garmin siber saldırı ile mücadele ediyor

Konumlandırma alanındaki başarısının ardından Garmin, giyilebilir cihaz sektöründe de önemli bir konuma ulaşmıştı. Şirket özellikle de akıllı saatleri ile başarılı bir grafik izliyordu.

Ancak son yıllarda birçok teknoloji şirketini zor durumda bırakan fidye yazılımlar, Garmin’i de zor durumda bıraktı. Fidye yazılımla gündeme gelen Garmin, siber saldırıya uğradı. Bu saldırı nedeniyle uzun sürelik bir kayıp yaşamak istemediği belirtilen Garmin’in fidyecilerin istediklerini verdiği ve ödeme yaptığı iddia ediliyor. Şirketin, daha büyük zararlarla karşılaşmamak için bu durumu kabul ettiği vurgulanıyor.

İddialarda Arete Incident Response organizasyonu aracılığıyla Garmin’nin milyonlarca dolarlık fidye ödemesi yaptığı belirtiliyor. Bu ödeme sonrasında erişimin yeniden sağlandığı da belirtiliyor. Ancak bu konuda Garmin tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Garmin’i zor durumda bırakan bu fidye yazılımın Rusya kaynaklı Evil Corp grubuna ait olduğu düşünülüyor. Ancak henüz kesin bir bilgi de bulunmuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>