Gartner gelişmekte olan 25 teknolojiyi paylaştı

0

gartner teknoloji

Gartner, 2022’de listenin başında gelenler arasında meta veri tabanı, NFT’ler, nedensel yapay zeka ve endüstri bulut platformları ile birlikte en son Hype Cycle for Emerging Technologies çalışmasında izlenecek 25 önemli teknolojiyi belirledi.

Araştırma firması, her yıl profilini çıkardığı 2.000’den fazla teknolojiden ve uygulamalı çerçeveden temel bilgileri belirleyerek bu listeyi bir araya getirdi. Gartner, ortaya çıkan teknoloji trendlerini üç tema etrafında gruplandırdı: sürükleyici deneyimlerin genişletilmesi, yapay zeka otomasyonunun hızlandırılması ve teknoloji uzmanı sunumunun optimizasyonu.

Gartner Başkan Yardımcısı Melissa Davis, yeni teknolojileri çevreleyen zorluklara ve şüphelere rağmen, ortaya çıkan teknolojileri anlamak ve benimsemek, işletmelerin verimlilik açısından büyümeleri için önemlidir ifadelerini kullandı. Davis: “Gelişmekte olan teknolojiler, işletmeler için dönüşüm potansiyeli sunuyor, ancak CIO’lar ve teknoloji inovasyon liderleri, genişleyen kaynak kısıtlamaları karşısında sürdürülebilirliği geliştirirken dijital yetenekleri ölçeklendirmek zorunda kalıyor” dedi.

Gartner’ın 2022 Ağustos ayında paylaştığı Hype döngüsü ise şu şekilde oldu:

gartner teknoloji
gartner teknoloji

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>