GE yenilenebilir enerji için süper bilgisayar kullanacak

0

GE yenilenebilir enerji

GE yenilenebilir enerji için süper bilgisayar kullanacağı iki projeyi hayatı geçiriyor. Bu projelerde, rüzgar enerjisine yönelik araştırmalar yapılacak.

GE yenilenebilir enerji için süper bilgisayar kullanımına geçiyor

Enerji devi General Electric (GE), daha temiz enerji üretimini artırabilecek iki yeni araştırma projesi yürütmek için dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarından biri olan IBM’e ait olan Summit’i kullanacak.

Summit süper bilgisayar sistemi, Japonya’da bulunan Fugaku süper bilgisayarından sonra dünyanın en güçlü ikinci sistemi olarak dikkat çekiyor. IBM tarafından geliştirilen Summit, sistemlerin davranışını simüle etme veya karmaşık fizik problemlerini çözme gibi büyük hesaplamaları çalıştırmak için kullanabileceği 70 milyon iPhone 11’e eşdeğer sistem gücüne sahiptir.

GE araştırmacısı Jing Li liderliğindeki bir ekip, açık deniz rüzgar enerjisi alanındaki araştırmaları ilerletmek için 240.000 düğüm saat işlem yapacak. Li, Summit süper bilgisayarını kullanarak, rüzgar üretimini en iyi şekilde optimize etmek için açık deniz türbinlerini kontrol etmenin ve çalıştırmanın yeni yollarını incelemek için karmaşık simülasyonlar çalıştırabilmeyi umuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>