Techinside Google News
Techinside Google News

Geleceğin elektrik şebekeleri için bugünden yatırım şart 

Schneider Electric, Geleceğin Elektrik Şebekelerini Şekillendirecek Dijital Dönüşüm Çözümlerini Genişletiyor
- Advertisement -

Schneider Electric, Geleceğin Elektrik Şebekelerini Şekillendirecek Dijital Dönüşüm Çözümlerini Genişletiyor

Enerji sektöründe dijital dönüşümün önemini her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Bu kapsamda, enerji yönetim ve otomasyon çözümleri sunan Schneider Electric, enerji şebekelerinin geleceğini şekillendirecek önemli yatırımlar yapıyor. Şirket, global iklim krizinin enerji sektöründe yarattığı riskleri yönetmek ve bu alanda rehberlik etmek amacıyla ‘Şebekeden Üreten Tüketiciye’ (Grid to Prosumer) portföyünü genişletiyor. Bu çerçevede, şirketlerin ve kamu kurumlarının enerji değer zinciri boyunca işlerini dijitalleştirmelerine ve dönüştürmelerine yardımcı olacak bir dizi çözüm sunuluyor. 

Bu çözümler arasında, ev enerji yönetimi çözümü, kesinti yönetimi için buluta konuşlandırılabilir bir platform, yapay zeka destekli bitki örtüsü yönetimi, varlık bakımı ve operasyonları için bir çözüm, trafo merkezi kontrolü ve varlık yaşam döngüsü yönetimi için hizmet planı portföyü bulunuyor. Schneider Electric bu çözümlerle, enerji sektörünün gelecekte karşılaşabileceği zorlukları bugünden göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir ve dirençli bir enerji ekosistemi oluşturmayı hedefliyor. Bu bağlamda, geleceğin elektrik şebekeleri için bugünden yatırım yapmanın önemi bir kez daha ön plana çıkıyor.

Schneider Electric, şirketlerin ve kamu kurumlarının enerji değer zinciri boyunca işlerini dönüştürmelerine ve dijitalleştirmelerine yardımcı olmak için çözüm portföyünü genişletti.

Schneider Electric, küresel iklim krizine bağlı enerji risklerini yönetmek ve bu alanda rehberlik sunmak üzere Grid to Prosumer (Şebekeden Üreten Tüketiciye) portföyünü genişletti. Böylece şirket, şirketlerin ve kamu kurumlarının enerji değer zinciri boyunca işlerini dönüştürmelerine ve dijitalleştirmelerine yardımcı oluyor.

Geleceğin şebekeleri ile bugünün ihtiyaçlarına çözüm sağladıklarına değinen Schneider Electric Enerji ve Şebeke Segmenti Başkanı Gary Lawrence, “Bugün enerji güvenliği açısından önemli risklerle karşı karşıyayız ancak bu koşulları bir engel olarak görmek yerine, mevcut iş modellerini yeniden tasarlayarak ve arz-talep süreçlerini dijitalleştirerek enerji hizmetini dönüştürme fırsatı olarak kullanmak mümkün. Geleceğin Şebekelerine giden yolculukta güvenilir bir iş ortağı olarak, sağlam ve sürekli gelişen bir portföye sahip olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Dijital dönüşüm için aşamalı yolculuklar

Enerji hizmeti kuruluşları; karmaşık şebeke, güç üretimi ve enerji geçiş zorluklarıyla karşı karşıyalar. Bu nedenle, çevik dağıtımlarla hızlı inovasyon sağlamaya ihtiyaç duyuyorlar. Bu adımlar aynı zamanda uzun vadeli vizyonlar için temel oluşturuyor. Aşamalı bir yaklaşımın benimsenmesi, çözümlerin tek seferde sistem genelinde devreye alınması yerine, başlangıçta en acil müşteri ihtiyaçlarına ve şebeke konumlarına odaklanarak altyapı şirketlerinin zaman içinde ölçeklenmesine olanak tanıyor. 

Schneider Electric’in ‘Şebekeden Üreten Tüketiciye’ yaklaşımı, kurumsal teknoloji ve iş süreçlerinde dağıtılmış enerji kaynağı (DER) yönetimi ihtiyaçlarını ele alıyor. DER yönetimi için örnek bir aşamalı yolculuk, modelleme ve simülasyon başlıyor; ardından kademeli olarak durumsal farkındalık, basitleştirilmiş optimizasyon, gelişmiş optimizasyon ve pazar entegrasyonuna doğru ilerleniyor.

Ev Enerji Yönetimi Çözümü

Schneider Electric, artık evde enerji yönetimini de içeren genişletilmiş ürünlerle ‘Şebekeden Üreten Tüketiciye’ portföyüne ek yatırımlar yaptı. Ödüllü Schneider Home, ev sahiplerine enerji üretimini, depolanmasını, ölçümünü ve kontrolünü otomatikleştirerek evleri verimli, dayanıklı ve sürdürülebilir hale getiren, kullanımı kolay tek bir uygulama tarafından kontrol edilen entegre bir ev enerji yönetimi çözümü ile enerji bağımsızlığı sağlıyor. Dijital dönüşüm tabanlı, çok yönlü bir yaklaşımla, şirketler de şebeke esnekliğini en üst düzeye çıkarmak, değişen üreten tüketici önceliklerine yanıt vermek ve pazar ihtiyaçlarını optimize etmek için Schneider Home ile entegre olabiliyor.

Kesinti yönetimi için Azure üzerinde konuşlandırılabilen EcoStruxure™ Grid Operation

Schneider Electric’in ‘Bir Hizmet Olarak Şebeke Operasyonları Platformu’, modernleşmek isteyen küçük ve orta ölçekli şirket ve kurumlar da dahil olmak üzere şebeke operatörlerinin mevcut ve gelecekteki zorluklarını ele almak için oluşturuldu. EcoStruxure™ Grid Operation, artık Microsoft’un Azure altyapısında barındırılan, bulutta konuşlandırılabilir bir çözüm olarak mevcut. Kesinti yönetimine yönelik bu çevik yaklaşımla şebeke operatörleri, IT altyapısını sürdürmek ve güncellemek yerine temel iş stratejilerine odaklanabiliyor. Bu gelişme, Schneider Electric’in ‘Guidehouse Insights Leaderboard for ADMS Vendors’ raporunda birinci sırada yer almasını sağlayan birçok çalışması arasında yer alıyor.

Şebeke dayanıklılığı için yapay zeka destekli bitki örtüsü yönetimi

Schneider Electric ayrıca AiDash ile eskiyen elektrik şebekeleri, dekarbonizasyon ve dağıtılmış elektrik üretimi, geçiş hakları içerisinde bitki örtüsü büyümesi ve fırtınaların ve orman yangınlarının etkisi gibi modern altyapı ve çevresel zorlukları ele alan yeni bir ortak şebeke direnci ürününü duyurdu. Artık enerji şirketleri ve kurumları elektrik kesintilerini önlemek, gelecekteki sonuçları tahmin etmek ve iklim direnci oluşturmak için en son analizlerden faydalanabiliyor.

Varlık bakımı ve operasyonları için EcoStruxure™ Transformer Expert

Mevcut enerji ortamında, trafoların oynadığı temel rolün bilinciyle Schneider Electric, daha yüksek yatırım getirisi için kurulumu kolay bir izleme çözümü olan EcoStruxure Transformer Expert’i geliştirdi. Üreticiden bağımsız olarak her yaştaki yağlı trafolarda kullanılabilen, yağ trafolarına yönelik IoT sensörleri ve yazılım analitiği içeriyor. Veriye dayalı kararlar ve optimizasyon sağlamak için sağlık durumuna ve operasyonlara ilişkin tam görünürlük sağlayarak operasyonların çalışma süresini ve operasyonel verimliliği en üst düzeye çıkarmaya, bakım maliyetlerini azaltmaya ve kullanım ömrünü uzatmaya yardımcı oluyor.

Güvenli operasyonlar için trafo merkezi kontrolü

Schneider Electric PowerLogic T500, dağıtım otomasyonu için düşük güç tüketen tek bir cihazda trafo merkezi denetleyicisi sunuyorr. Sertifikalı IEC 62443 SL2 uyumluluğu ile güvenilirlik sağlayan ve iş kesintilerini en aza indirmek için gelişmiş siber güvenlik özellikleri sunan bu ürün, yaşam döngüsü boyunca kullanımı kolaylığı ve tamamen dijital bir deneyim sağlıyor. Sezgisel bir yapılandırma aracı ve esnek bir web tabanlı kullanıcı arayüzü ile tamamlanan PowerLogic T500, operatörlere çeşitli, çok satıcılı ortamlardaki bağlı cihazlarda bakım yapma yeteneği sağlayarak elektrik arızalarını ve arıza sürelerini azaltmaya yardımcı olan gelişmiş veri yönetimi yazılımı EcoStruxure™ Sistem Yönetimi ile entegre edildi.

Varlık yaşam döngüsü yönetimi için hizmet planı portföyü 

Operasyonları optimize etmek için özel destek sağlayan Schneider Electric’in EcoCare üyeliği, dekarbonizasyon ve elektrifikasyon için ekipman yaşam döngüsü boyunca yenilikçi dijital yeteneklerle birleştirilmiş derinlemesine uzmanlık sunarken, EcoConsult güvenlik, dayanıklılık, verimlilik ve sürdürülebilirlik için danışmanlık uzmanlığı ve eyleme dönüştürülebilir içgörüler sağlıyor. Ayrıca EcoFit, kurumları geleceğe hazırlamak için israfı en aza indiriyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir