Geleceğin liderleri nasıl keşfedilir?

1

leadership liderlikMevcut liderlerin yaşadığı en büyük zorluklardan bir tanesi de, geleceğin lider adaylarını tespit etmeleridir. Organizasyonlar genellikle terfi için liderlik potansiyeli olan değil, yarışta öne çıkan kişileri dikkate alıyor. Çok satan StrengthsFighter 2.0 kitabının yazarı ve liderlik uzmanı Tom Rath ise farklı yöntemlerden söz ediyor.

Peki ya geleceğin liderlerini bulabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

  1. Diğerleri tarafından tavsiye için talep görenleri izleyin. Egolarını geride bırakarak yardımsever bir anlayışı kabul edenleri eleyin.
  2. Suçlayıcı olmayan, çözüm odaklı çalışanları inceleyin. Alternatif çözümler peşinde koşan ve yılmayan kişiler geleceğin lider adaylarıdır.
  3. Çevresini motive eden, aynı ortak amaç için çabalayanlara dikkat edin. Kariyerlerinin erken safhalarında bu özellikleri ile öne çıkanları takip edin.
  4. Çevresine kulak asan kimselere bakın. Diğerlerini dinleyen, söylenenleri anlamak için çabalayanlar geleceğin liderleri arasındadır.
  5. Her işi yapabildiğini iddia edenleri değil, belli başlıklarda gerçek anlamda uzmanlaşan ve buna göre hareket edenleri dikkate alın.
  6. Her şeyi bildiğini iddia edenleri değil, kariyerinin hangi aşamasında olursa olsun destek almaktan çekinmeyen, gelişime açık çalışanları izleyin.
  7. O esnada gerçek anlamda önemli olanın üzerine eğilenler liderlik vasfı taşırlar. Günün en mühim konusuna ağırlığını veren ve çözmek için çabalayanlar değerlidir.

Yorumlar

  1. Geleceğe lider yetiştirmek, özgür bireyin eylemi değildir. Bu tüm dallar için böyledir. Özgür birey için gelecek niçin endişe verici olabilir? Özgür birey, şeffaf kuruluşlar için zaman niçin aleyhte işleyecektir? Tam aksine despot/durağan/moron kişilik, kuruluş, algı ve politikalar için seçenek kalmamalı; bu durumdan kurtulmak içinse öncelikle lider yetiştirmek yerine özgür/şeffaf kişilikler ve ortamlar yaratmalıdır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>