Geleceğin modasını dijital dünya belirleyecek

0

AlisverisABD’deki Penn State Üniversitesi’nden Prof. Heng Xu, son günlerde ilginç bir proje üzerinde çalışıyor. Xu, online dünya üzerindeki sınırsız bilgiyi kullanarak, geleceğin moda akımları üzerine tahminlerde bulunuyor. Yarı zamanlı moda modelliği de yapmış olan ve moda dünyasına yakın duran Xu’nun hedefi, sıradan insanların da modayı belirleyebilmesi ve rahatça takip etmesi yönünde.

Style.com sitesinin yanı sıra, en meşhur moda dergileri, ünlü moda tasarımcıları ve benzeri nice başlıkta sanal dünyadan yıllardır birikmiş verileri toplayan Xu ve ekibi, dönemsel olarak mevcut moda anlayışı ve müşteri taleplerini şema olarak yapılandırıyor. The Devil Wears Prada adlı 2006 yapımı filmi izleyen ve buradaki bir sahneden sonra aklına böyle bir proje geldiğini söyleyen Xu, Twitter gibi gerçek zamanlı mecraları da takip ederek içerik topluyor.

Sosyal medyayı kullanarak tüketicinin alışkanlıkları ve yerel tercihleri takip edebileceğimizi söyleyen isim, moda herkes için olmalı diyor.

Bazı moda sektörü çalışanlarının bu gibi projelere mesafeli olduğunu ve sanat anlayışlarının, rakamlar ile karşılaştırılmasından rahatsızlık duyduklarını da ekleyen Heng Xu, durumun geçerliliğini kabul etmediklerini dile getiriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>