Geleceğin Reklam Formatı 360 Derece Sanal Gerçeklik

0

360 derece video son dönemin dijital pazarlama gündeminde yer edinen yeni bir reklam formatı. Özel kameralarla çekilen bu videolarda her sahne 360 derece olarak kaydediliyor ve böylece izleyici kendini videoda yansıtılan olayların merkezinde buluyor. Bilgisayarında videoyu imleci ile kontrol ederek, cep telefonunda cihazını hareket ettirerek veya daha da güzeli artık çok uygun rakamlara alınabilen hatta evde yapılabilen Google Cardboard sanal gerçeklik gözlüğü varsa, sadece başını çevirerek görüntüyü istediği açıdan izleyebiliyor. 360 derece video teknolojisi bir anlamda izleyiciyi video çekiminin merkezine yerleştiriyor, olayı sadece izlemesini değil tam anlamıyla deneyimlemesine fırsat veriyor. Coca-Cola, BMW, Red Bull gibi bir çok markanın başarılı örneklerini internette görmeniz mümkün.

Sağladığı farklı ve etkileşimli deneyim 360 derece reklam teknolojisini markaların gündemine yerleştirdi ama kullanımının yaygınlaşması iki kritere bağlı… maliyet ve yaratıcılık. Maliyet açısından bakıldığında, bu şeilde çekim yapabilen kameraların gün geçtikçe daha erişilebilir hale geldiğini görüyoruz. Böyle bir reklam videosunu hazırlamanın toplam maliyetini de sağlayacağı geri dönüş ile orantılı olarak tartmak gerekir. İlk paylaşılan veriler 360 derece reklamların normal reklamlara göre izleme oranlarını arttırdığını göstermekte. Tabi bu veriye bir de izleyiciyi deneyimin merkezine yerleştiren bir reklamın yarattığı daha yüksek marka etkisini de eklemek gerekir. Yaratıcılık açısından bakıldığında ise, bu yeni format için senaryo ve kurguyu oluştururken standart bir video reklam bakış açısının dışına çıkmanın gerekliliği ortada. Yakın bir dönemde ajanslarda “sanal gerçeklik tasarımcısı”, “sanal gerçeklik yaratıcı uzmanı” tarzı pozisyonlar açılmaya başlarsa şaşırmamalı.

Konuk Yazar:
Mustafa İçil
Strateji Danışmanı

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>