Techinside Google News
Techinside Google News

Geleceğin şehirleri böyle görünecek

Güney Koreli bir mimari tasarım ekibi geleceğin şehir mimarisine dair ilginç konseptler sundu. Paris örneğiyle yapılan tanıtım alıştığımız tipte binalara benzemiyor.
- Advertisement -

Reinvent_ParisSeul merkezli mimar ve tasarımcı gruplarından oluşan Planning Korea, Paris’in gelecekte nasıl bir şehir olması için yürütülen “Reinvent Paris” projesi için hazırladığı çalışmayla dikkatleri üzerine çekti. Fransa’nın gözbebeği olarak görülen Paris’in 23 farklı bölümü üzerinden yürütülen konsept çalışmalarında L’air Nouveau de Paris adlı başlık dikkatleri çekiyor. Bu konseptin anlamı ise yaklaşık olarak “Paris’in Yeni Havası” şeklinde.

Tasarım geliştirme sürecinde referans alınan formlar arasında ise kompleks mikroorganizmalar bulunuyor. Doğadan alınan ve su birikintileri gibi örneklerde rastlanan bu organizmaların ilgi çekici şekillerini esas alan tasarımcılar, her bir mekanın bir diğeri ile bağlantılı olduğu, ayrı ayrı gözüken ancak tekil bir anlayışı tercih etmiş.

Designboom tarafından duyurulan çalışmada direkt zeminden başlayan, alışılagelmiş kutu tasarım yerine bir çiçeği andıran bir tasarım hazırlanmış. Yaşam alanına zeminden asansörle çıkılırken, normalde bina zemininin kapladığı alan da böylece minimuma indirilmiş.

Reinvent Paris projesi ilk olarak geçen Kasım ayında Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo tarafından duyurulmuştu. Proje, 2020’de Paris’in daha çevre dostu bir yapıyla nasıl ideal bir kentsel dönüşüme uğraması gerektiğini tespt etmeyi de amaçlıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir